Yabancı Kuralı Sonrası Üç Büyüklerde Kriz

Yabancı Kuralı Sonrası Üç Büyüklerde Kriz

9 Temmuz 2021 Kapalı Yazar: 4x4FutbolGuncel

Türkiye Futbol Federasyonu 2021 – 2022 sezonu için yabancı oyuncu sınırlaması getirdi. Bu nedenle transfer politikalarında değişikliğe giden kulüpler, yabancı oyuncuları değiştirmek isterken maddi sıkıntılar ile karşı karşıya geldi. TFF’nin kurallarına uymak için doğru sayıda yabancı oyuncuya sahip olmak ve gerçekleşecek transferler için para ayırmak kulüpler için krize neden oldu.

2021 – 2022 sezonu Süper Lig yabancı oyuncu sayısı, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından 14’ten 8+6’ya düşürüldü. Bu kurala göre esas kadroda sadece 8 yabancı maça çıkabilecek. Önümüzdeki sene 2022 – 2023 sezonunda yabancı oyuncu sınırlaması 7+5 olacakken 2023 – 2024 sezonu için sayının 6+5 olması belirlendi. Üç büyükler başta olmak üzere tüm kulüpler, gelen karar ile zor zamanlar geçiriyor. Mevcut yabancı oyuncuları göndermenin yanı sıra yeni transferler yapmak problemlere neden oldu.

Yeni Kuralın Maliyet Yükü Fazla

TFF’nin yabancı oyuncu sınırlaması en çok Galatasaray’ı etkiledi. Toplam kadrosunda 37 futbolcu yer alan Sarı Kırmızılıların 12 yabancı oyuncusu var. Bu nedenle Aslan, maliyet yükünün son derece fazla olmasından şikâyetçi. Süper Lig’i 74 puan ile bitirerek şampiyonluk kupası kaldıran Beşiktaş, üç büyükler arasında en iyi durumda olan kulüp. Siyah Beyazlılar’da total oyuncu sayısı 30 iken yabancı oyuncu sayısı sadece 11. Yeni kural göz önüne alındığında Kartal, 3 yeni oyuncu transfer etmeli fakat bu da fazladan maliyet anlamına geliyor.

Bordo mavililerin bu sezonluk sadece 1 kontenjanı mevcut. Takımdaki 36 oyuncudan 13 tanesi yabancı. Hiçbir oyuncu kiralanmaz ya da satılamaz ise sözleşmeleri feshedilecek.

Kanarya Oyuncularını Göndermek Zorunda

Kulüpler, TFF açıklamalarına göre bu sezon 28 futbolcuyu temsil etme hakkına sahip. Kanarya’nın kadrosunda 37 oyuncu mevcut, bunların sadece 20’si yerli. Sarı Lacivertliler, kurala uymak için 17 yabancı oyuncudan bazılarını göndermek zorunda. 1 yabancı oyuncunun yerli oyuncu ile takası için Fenerbahçe’den gitmesi gereken yabancı futbolcu sayısı 4. Lejyonerlerden hiçbirine diğer ekiplerden transfer teklifi gelmemesi işleri çıkılmaz bir hale getiriyor. 497 milyon TL sınırında tüm bu ayarlamaları yapmak Fenerbahçe yönetimini sıkıntıya soktu.