Yabancı Sorununda Mesut Özil’in Durumu

Posted by

Türkiye Futbol Federasyonu, 2021-22 sezonunda Süper Lig’de oynayacak takımların kadrolarında en fazla 14 oyuncu bulundurabileceğine dair bir karar verdi. Bu karara göre takımlar, sahada en fazla 8 yabancı oyuncu bulundurabilecek.

Yabancı oyuncu sayısı fazla olan kulüplerden biri olan Fenerbahçe, bu karardan sonra düşünmeye başladı. Sarı lacivertli kulüp, Türk asıllı Alman oyuncu Mesut Özil için özel bir uygulamayı devreye sokacak.

Fazla Yabancı Var

Teknik direktör belirsizliğini Vitor Pereira ile anlaşmaya vararak çözen ve yeni sezon hazırlıklarına devam eden Fenerbahçe’de gündem maddelerinden biri yabancı oyuncu sayısı. Sarı lacivertli kulüp, yabancı oyuncu sayısını azaltmak için bazı oyuncularla yollarını ayırmayı planlıyor. Sarı lacivertli kulüpte belirsiz olan konulardan biri de dünyaca ünlü orta saha oyuncusu Mesut Özil. Sarı lacivertli yönetim, Türk asıllı Alman yıldız Mesut Özil için özel bir uygulamayı devreye sokmaya hazırlanıyor.

Akşam gazetesinde yer alan habere göre Süper Lig’de mücadele edecek takımlar kadrolarında en fazla 14 oyuncu bulundurabilecek ve takımların kadroları 28 kişiden fazla olamayacak. Türkiye Futbol Federasyonu’nun yaptığı açıklamaya göre kulüplerin kadrolarında bulunacak oyunculardan en az 14 tanesinin Türkiye A Milli Takımı’nda futbol oynamaya uygun olması gerekiyor. Takımların kalan 14 oyuncusu yabancı olabilir.

Fenerbahçe’nin dünyaca ünlü oyuncusu Mesut Özil, Türk olmasına rağmen bu kritere uymuyor. Almanya milli takımı forması giyen Mesut Özil, bu kritere uymadığı için Fenerbahçe yönetimi harekete geçti. Fenerbahçe, Mesut Özil için mavi kart uygulamasını devreye sokacak ve oyuncunun Türk statüsünde değerlendirilmesini sağlayacak.

Fenerbahçe, Mesut Özil’in mavi kart kapsamında değerlendirilmesi için Türkiye Futbol Federasyonu’na başvuru yapacak. Bu başvurunun kabul edilmesi durumunda Mesut Özil, yerli statüsünde sayılacak ve Fenerbahçe kadrosunda bir yabancı oyuncuya daha yer açabilecek.

İşte Fenerbahçe’nin yabancıları: Attila Slazai, Steven Caulker, Marcel Tisserand, Mathias Zanka, Mauricio Lemos, Filip Novak, Luiz Gustavo, Miha Zajc, Jose Sosa, Dimitrios Pelkas, Mame Thiam, Diego Perotti, Samuel Osayi, Nabil Dirar, Mbwana Samatta, Enner Valencia ve Kemal Ademi.

Mavi Kart Nedir?

Türk vatandaşı olup da çıkma izni almaları nedeniyle Türk vatandaşlığını kaybeden kişiler, mavi kart ile Türk vatandaşlarına tanınan haklardan yararlanmaya devam edebiliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir