Trabzonspor’da Tablo İyi

Trabzonspor’da Tablo İyi

14 Aralık 2021 0 Yazar: 4x4FutbolGuncel

Süper Lig’de bu sezon aldığı başarılı sonuçlar ve gösterdiği performansın yanı sıra rakiplerinin de teker teker dökülmesiyle birlikte zirve yarışında rakipsiz kalan Trabzonspor, Süper Lig’in 16’ıncı haftasında Antalyaspor’a 2-1 mağlup olarak bu sezon ilk mağlubiyetini aldı.

Trabzonspor teknik direktörü Abdullah Avcı’nın geçmiş dönemlerde çalıştırdığı Başakşehir’in başındayken şampiyonluk yarışındaki avantajını kaybetmesinden hareketle Trabzon’da da aynı senaryonun gerçekleşeceğini iddia edenlerin bu mağlubiyetle birlikte güvenleri artarken, Abdullah Avcı yönetimindeki Trabzonspor’un genel performansı halen daha inanılması güç bir istatistiği ortaya koyuyor.

Trabzonspor’dan 48 Maçta 4 Mağlubiyet

Süper Lig’in 2020/2021 sezonunda oynadığı ilk 7 maçta 4 kez mağlup olan Trabzonspor, İngiliz çalıştırıcı ile yollarını ayırmış ve bir maç geçici olarak İhsan Derelioğlu ile sahaya çıktıktan sonra Abdullah Avcı’yı takımın başına getirmişti.

Abdullah Avcı yönetiminde tam anlamıyla şaha kalkan Trabzonspor, inanılmaz bir yükseliş gösterdi ve 2021/2022 sezonuna da en baskın şampiyonluk adaylarından birisi olarak girdi. 2020/2021 sezonunun 29’uncu haftasında Alanyaspor’a yenildikten sonra sezonu başka bir mağlubiyet almadan kapatan ve dış sahada gösterdiği performansla dikkatleri üstüne çeken Trabzonspor, 2021/2022 sezonunun ilk 15 haftasında ise kulüp tarihinde kırılmadık rekor bırakmadı.

İlk 15 hafta performansı olarak bakıldığında tarihinin en iyi performansını sergileyen Abdullah Avcı ve öğrencileri, dış sahada da oldukça uzun bir yenilmezlik serisi yakalamıştı. 16’ıncı hafta öncesinde en yakın rakibinin 12 puan önünde liderlik koltuğunda oturan Trabzonspor’un aldığı mağlubiyet ve Konyaspor’un rakibini mağlup etmesiyle birlikte puan farkı 9’a düşerken bu puan farkı da Trabzonspor adına oldukça önemli bir avantajı ifade ediyor.

İstanbul ve Antalya Trabzonspor’a İyi Gelmiyor

Trabzonspor’un 16’ıncı haftada aldığı mağlubiyet hem spor basınının hem de futbolseverlerin gündemine bomba gibi düşerken, teknik direktör Abdullah Avcı da kaybedilenin sadece 3 puan olduğunu hatırlatmış ve takımının gücünden bahsetmişti.

Bununla birlikte Abdullah Avcı ve takımının şahane serisinde ortaya çıkan bir detay sosyal medyada ve basında kendisine yer buldu. Öyle ki, Abdullah Avcı’nın Trabzonspor’un başında çıktığı maçlarda sahadan mağlup ayrıldığı 4 maçta rakipler İstanbul ve Antalya takımlarıydı. Abdullah Avcı yönetimindeki Trabzonspor, geçen sezon kendi sahasında oynadığı maçlarda Galatasaray’a 2-0, Fenerbahçe’ye 1-0 ve Alanyaspor’a 3-1 mağlup olmuştu.

Alanyaspor karşısında alınan mağlubiyet, Trabzonspor’un 27 maçlık yenilmezlik serisi başlamadan önceki son maç olurken, bu seriyi bir başka Antalya temsilcisi olan Antalyaspor sonlandırdı. Abdullah Avcı yönetiminde sahaya çıktığı maçlarda ilk kez bir dış saha maçını kaybeden Trabzonspor’un bu şahane istatistiği Bordo Mavili takımın teknik direktörüyle nasıl bir güce kavuştuğunu anlamakta daha iyi yardımcı olurken, yakalanan puan ortalaması da bu gücün bir göstergesi.

Abdullah Avcı, Trabzonspor’un başında çıktığı 48 maçta 30 galibiyet, 14 beraberlik ve 4 mağlubiyet alarak toplamda 104 puan topladı ve 2,16 puan ortalaması tutturdu. Bu puan ortalaması geçen sezon 40 maçta 84 puan toplayarak şampiyon olan Beşiktaş’ın tutturduğu puan ortalamasından daha fazla.