Allahyar Yuvasına Dönüyor

Allahyar Yuvasına Dönüyor

14 Aralık 2021 0 Yazar: 4x4FutbolGuncel

Fenerbahçe’nin 2019/2020 sezonunun başında İran temsilcisi İstiklal FC’den kadrosuna kattığı Allahyar Sayyadmanesh, genç yaşı ve Türkiye Ligi seviyesine dair tecrübesizliği nedeniyle ilk olarak 1.Lig ekiplerinden

İstanbulspor’a kiralanmıştı. İstanbulspor’da geçen 1 sezonun ardından şu anda da formasını giydiği Ukrayna temsilcisi Zorya Lugansk’a satın alma opsiyonlu olarak kiralanan Allahyar, Ukrayna’da gösterdiği gelişim ve takımına yaptığı katkıyla öne çıkarken, 12 Aralık tarihinde oynanan maçta Dinamo Kiev filesine gönderdiği şahane golle beğenileri topladı.

Maçtan sonra Allahyar ile ilgili açıklama yapan Zorya Lugansk teknik direktörü Viktor Skrypnyk, İranlı futbolcunun son maçına çıktığını ve devre arasında Fenerbahçe’ye geri döneceğini açıkladı.

Allahyar Ukrayna’yı Salladı

Çok genç bir yaşta Fenerbahçe’ye dahil olan ve bu nedenle Sarı Lacivertli kulüpte pek fazla forma şansı bulamayan Allahyar Sayyadmanesh, 1.5 sezonun ardından Türkiye’ye geri dönüyor. Geçtiğimiz sezonun başında Ukrayna temsilcisi Zorya Lugansk’a satın alma opsiyonu ile kiralanan oyuncu, burada gösterdiği performansla birlikte Ukrayna’da ve Avrupa’da pek çok takımın dikkatini üstüne çekerken, kaydettiği gelişimle de Fenerbahçe’yi memnun etmeyi başardı.

Ukrayna temsilcisinde attığı kritik gollerle taraftarın ve kulübün sevgisini kazanan Allahyar, 50 maça çıktığı Zorya Lugansk’ta 15 gol ve 7 asist yapmayı başardı. 20 yaşındaki oyuncu, yüksek yetenek seti ve aldığı sorumluluk ile dikkatleri üstüne çekerken, son maçına çıktığı açıklanan Dinamo Kiev karşısında attığı harika golle de Ukrayna’ya güzel bir veda etmeyi başarmış oldu.

Ukrayna’nın efsanevi oyuncusu Andriy Shevchenko’nun imza golü haline gelen türden bir gol atan Allahyar Sayyadmanesh, bu sezon çıktığı 24 resmi maçta 9 gol ve 4 asist üreterek takımına puanlar kazandırmıştı.

İranlı Oyuncunun Talibi Bol

Zorya’da gösterdiği performansla dikkatleri üstüne çekmeyi başaran Allahyar’ın geleceği belirsiz bir durumda olarak ifade ediliyordu. Ukrayna temsilcisinin başarılı bir performans gösteren 20 yaşındaki oyuncunun kiralık sözleşmesinde yer alan satın alma opsiyonunu kullanacağına dair iddialar basında yer alırken, İranlı oyuncuya Avrupa’dan da pek çok talip olduğu yazılıp çiziliyordu.

Kiralık sözleşmesi Aralık ayının son gününde bitecek olan oyuncuyla alakalı daralan vakitte Zorya’nın nasıl bir tutum takınacağı merak konusu olurken, Dinamo Kiev maçından sonra yapılan basın toplantısında teknik direktör Viktor Skrypnyk bu konuya açıklık getirdi ve Allahyar’ın Fenerbahçe’ye geri döneceğini ifade etti.

Bu sezon gol yollarında problem yaşayan ve Enner Valencia’nın da sakatlanmasıyla birlikte golcü anlamında sıkıntılar çeken Fenerbahçe’de Allahyar’ın bu performansı iç transfer olabileceğine dair yorumları beraberinde getirirken, Sarı Lacivertli kulübün 20 yaşındaki oyuncuyla alakalı tasarrufunun ne olacağı sorusu belirsizliğini koruyor.

2024 senesine kadar Fenerbahçe ile sözleşmesi bulunan Allahyar’a Avrupa takımlarından pek çok talip olduğu ve devre arasında İranlı oyuncuyu kadroya katabilmek adına Fenerbahçe’ye tekliflerin geleceği tahmin edilirken, Fenerbahçe’nin oyuncunun satışından gelecek finansmanı kullanma düşüncesinin de bulunduğu iddia ediliyor.