UEFA ÜLKE PUANI

UEFA ÜLKE PUANI

13 Aralık 2021 0 Yazar: 4x4FutbolGuncel

UEFA Ülke puanı sıralamasında Türkiye Avrupa ‘ da alınana kötü sonuçlar ile beraber geçen sezon 13. sıraya düşerek Şampiyonlar Ligi’ne direkt takım gönderme şansını kaybetmiş durumdayız.

Bu sezon ise UEFA Ülke puanı sıralamasında daha gerilere düşen Türkiye bu sezon daha büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kaldılar.

Yeni sezonun başlangıcı ile beraber UEFA Ülke puanın da 19. sıraya kadar gerileyen Türkiye, temsilcilerimizin aldığı puanlarla yeniden 15. Sıraya kadar yükselme başarısı göstermiş durumdalar.

YENİ SEZONDA AVRUPA‘DA İYİYİZ

Yeni sezon ile beraber ülkemizi temsil eden takımlar dan sarı kırmızılı takım ile sarı lacivertli takım Fenerbahçe Avrupa’ da yoluna devam eden iki takım oldular.

Sarı kırmızılı takım Galatasaray UEFA Avrupa liginde grubunu lider olarak tamamlayarak adını son 16’ ya yazdırma başarısı gösterirken sarı lacivertli takım Fenerbahçe ise yoluna Konferans Liginde devam edecekler.

Avrupa ‘da sezon başında Beşiktaş, Sivasspor ve Trabzonspor ‘un da olduğu Avrupa sahnesinde Trabzonspor ile Sivasspor ön elemeler de elenerek ülke puanına çok az bir katkı sağlamış oldular.

Siyah beyazlı takım Beşiktaş ise süper lig şampiyonluğu sonun da devler liginde gruplara direkt olarak katılma şansı elde eden takım grup aşamasına puan alamadan onlarda Avrupa da ki serüvenlerini bitirmiş oldular.

Avrupa’ da geriye kaldı iki takımımız Galatasaray UEFA Avrupa liginde son 16 turuna kalarak ülke puanına en çok katkı veren takım oldular. 17 puan katkı sağlayan sarı kırmızlı takımı yoluna Konferans liginde devam edecek olan sarı lacivertli takım Fenerbahçe 10 puan ile destek oldular.

HANGİ ÜLKENİN KAÇ TAKIMI AVRUPA’DA DEVEM EDİYOR?

Şuanda Türkiye 15. Sırada 26,9 puana sahip. Önümüz de 14. Sırada İsviçre 4 takımla katıldığı Avrupa arenasına yoluna 1 takımla Basel ile Konferans liginde devam ediyorlar. Grubunu lider tamamlayan takım yoluna bir tur daha devam edecektir.

16. sırada bulunana Yunanistan 4 takımla katıldığı Avrupa kupalarına 2 takımla Olimpiakos ve Paok ile yoluna devam ediyorlar. Her iki takım da son 16 için ön eleme oynayacaklar ki b turda en az birsinin de eleneceğini söyleye biliriz.

17. sırada ise Hırvatistan’ın 4 takımın sadece biri Dinamo Zagreb ile yola devem etseler de takım Şampiyonlar liginden gelecek olan bir takım ile eşleşerek olması da elenmesi muhtemel olarak bekleniyor.

18. sırada ise Danimarka ise en tehlikeli rakiplerden birisi oldu. 5 takımla katıldığı Avrupa arenasına 3 takımla Kopenhag Konferans ligini lider tamamladı yoluna devam ediyor. Rangers UEFA Avrupa liginde ön elemeye kalırken, Midtjylland ise yolun Konferans liginde ön eleme oynayacaklar. 3 takım ile yoluna devam eden en güçlü rakibimiz bu elemede iki takımını kaybeder ise oldukça rahatlarız.

19.sırada ise Çekya 5 takımla katıldığı Avrupa kupalarına 2 takımla Slavia Praha Konferans liginde 2. Bitiren takım ön eleme oynayacaklar. Diğer takım Sparta Praha ise UEFA Avrupa liginde 3. Tamamlayama takım Konferans liginde ön eleme oynayacaklar.

Bu turda iyi bir kura çekilmesi halinde Ülke puanın da rahatlıkla yerimizi koruyacağımızı düşünüyorum. Fenerbahçe‘de son 16’ ya kala bilir ise oldukça rahatlayacağız.