Trabzonspor – Erzurumspor karşılaşmasını spor yorumcuları değerlendirdi.

Trabzonspor – BB Erzurumspor Süper Lig 2020 – 2021 Sezonu

Spor yorumcuları Trabzonspor – Erzurumspor maçı için neler dediler?

Çekişmeli geçen ve 22 Kasım 2020’de oynanan maç ile ilgili tartışmalar sürüyor. Süper Ligin 9. Hafta maçında Trabzonspor kendi sahasında Erzurumspor’u 1-0 yendi. Trabzonspor, Abdullah Avcı teknik direktörlüğünde ilk maçına çıkmıştı.

Sabah Gazetesinden İskender Günen’in yorumları şöyle oldu:

ABDULLAH AVCI’NIN İŞİ HİÇ DE KOLAY DEĞİL : “Yeni bir teknik adamla, yeni bir başlangıç için herkes beklenti içindeydi. Ama bir gerçek var ki yeni bir başlangıç da olsa istikrarlı bir yapı için sabır gösterilmesi gerekmekte… Çünkü gelen teknik adam kim olursa olsun elinde sihirli bir değnek yok. Erzurumspor maçı için önemli olan, uzun bir aradan sonra alınacak 3 puan öz güveni ve de moral motivasyonunu yeniden artırması açısından büyük önem taşımakta.

…Golden sonra ise yine bizim geçen yıldan beri gördüğümüz Trabzonspor ortaya çıktı. Önde kaybedilen toplardan sonra geri dönüşlerde sorunlar ortaya çıktığı için orta alanda Erzurumspor önce üstünlüğü alıp pozisyonlar üretmeye başladı. Bunun en önemli nedeni önde kendisinden çok şey beklenen Nwakaeme ve Abdülkadir Ömür gibi oyuncuların orta alana gelip yardımcı olmamalarıydı….Ama bir başka gerçek var ki görünen o ki Abdullah Avcı’nın işi hiç de kolay değil… Çünkü elindeki kadronun ne yazık ki gerekli yeterlilikte olmadığı bir gerçek.”

Sabah Gazetesinden Levent Tüzemen’in yorumları ise şöyle oldu:

UĞURCAN’A DUA ETSİN : “Abdullah Avcı için Erzurum maçı kazanmak adına çok kıymetliydi. Çünkü Trabzon uzun süredir galibiyete hasretti. Abdülkadir Ömür’ün enfes pasında Ekuban “Kontrolşut” anlayışıyla akıllı bir gol attı.Geriye yaslanmayan, oyunu çirkinleştirmeyen, kazanmak için Trabzonspor’un önde ciddi baskı kuran ve hızlı hücumlarla kaleci Uğurcan’ı tehdit eden Erzurum’u teslimiyetçi bir anlayışla oynamadığı için alkışlıyorum. Trabzon yatıp kalkıp Uğurcan’a dua etsin. İkinci yarı Uğurcan kalesinde devleşerek yaptığı kurtarışlarla Trabzon’un kazandığı 3 puana büyük katkı sağladı. Trabzon’un hâlâ savunma anlayışında sıkıntısı sürüyor.”

TRABZONSPOR, SAHASINDA BB ERZURUMSPOR’U KONUK ETTI. FOTO: FATIH TURAN/DHA

Milliyet Gazetesinden Cemal Ersen’in yorumlarına göz atalım:

ÇOK İŞİN VAR ABDULLAH  HOCAM :” Trabzonspor açısından çok kritik bir maçtı. Yeni teknik direktörü ile alacağı bir galibiyet hayat öpücüğü olacaktı kuşkusuz. Günlerdir Abdullah Avcı’nın oyuna değil, skora bakacağı konuşuluyordu. Yani kazanalım da, sonrasına bakarız mantığı. Dün akşam savunmacıların gayreti ve olağanüstü müdahaleleri Trabzonspor’u yeni bir hayal kırıklığı yaşamaktan kurtardı. Göbekteki Hugo ve Edgar’ın olağanüstü uyumu, Uğurcan’ın çok kritik kurtarışları, heyecanın son saniyeye kadar sürmesini sağladı. İnanılmaz bir doksan dakikaya tanıklık ettik.”

Lemi Çelik, Sözcü köşesinden aktardı:

AVCI’NIN ELİ DEĞDİ: “Trabzonspor’a Abdullah Avcı Hoca’nın gelmesiyle birçok şeyin değiştiğini görmekteyiz. Daha çok pas yapan, topa daha fazla sahip olan, sahayı genişliğine çok iyi kullanan, kanatları sürekli hücuma çıkararak modern futbolun örneklerini veren bir Trabzonspor. Ofansif kadroyla farkındalık yarattı. Avcı’nın ikinci keşfi Afobe’nin tek santrfor olarak yetersiz kalacağı, Ekuban’ın ise tek başına santrfor olarak oynayamayacağını görmesi. İkisini birlikte çift forvet oynatarak hücum gücünü artırdı. Oyuncu değişikliklerindeki yanlışlar Avcı ile ortadan kalktı. 60. dakikadan sonra oyundan düşen, golleri kaçıran Afobe’yi çıkarıp bir mücadeleci orta saha alarak oyunda dengeyi kurdu. Trabzonspor, rakibine daha fazla basmaya başladı. Skoru koruma adına doğru hamlelerle takımının galip gelmesini sağladı”

Ömer Faruk Ünal ( Türkiye Gazetesi) ise şu yorumları yaptı:

Hakemler açısından da zordu! Görüş mesafesi, görüş kalitesi sıkıntılıydı!Abdullah Avcı, ilk maçında Baker-Parmak’tan kurulu bir ikiliyi tercih etmişti. Trabzon çok pozisyon buldu, ancak çok da pozisyon verdi.rzurumspor oldukça cesur bir on birle sahaya çıkmıştı! Rashad, Obertan, Novikovas, Gomes gibi oyuncular tercih edilmişti. Bir deplasmanda hele de Trabzon’da bu biraz fazla lükstü.

Mehmet Özdilek, Trabzon savunmasının çok hata yapacağını düşünmüş olmalı ki; bunda da haklı çıktı. Ciddi pozisyonlar buldular. O eski Nwakaeme’den eser yok! Afobe’nin gücü yok!Atılan gol dışında Ömür ve Ekuban hiç yoklardı! Bütün yük Uğurcan’a düştü! Erzurum sahadan puansız ayrılmayı hak etmedi.”