FENERBAHÇE’DE YERLİ ADAY KALMADI

FENERBAHÇE’DE YERLİ ADAY KALMADI

5 Haziran 2021 Kapalı Yazar: 4x4FutbolGuncel

Fenerbahçe’de başkan Ali Koç, 1 Haziran’daki basın toplantısında yaptığı açıklamada yola yabancı bir teknik direktörle devam edileceğini, bu teknik direktörün Alman veya Portekiz ekolünden olacağını açıklamıştı.

Ancak Koç’un açıklamasından sonra yapılan yorumlardan görülebileceği üzere Fenerbahçe’de çalışma imkanı bulunan yerli bir teknik direktör bulunmuyor ve sarı lacivertli ekip mecburen yabancı bir teknik adamla çalışacak. Son olarak Emre Belözoğlu ile de yolları ayıran Fenerbahçe’de Ali Koç döneminde tam 6 teknik direktör görev yaptı. Bu teknik direktörlerin ikisi yabancı(Phillip Cocu, Erwin Koeman), dördü ise yerli idi(Ersun Yanal, Tahir Karapınar, Erol Bulut, Emre Belözoğlu).

KOCAMAN İLE YOLLAR AYRILDI

Fenerbahçe başkanı Ali Koç, 3 Haziran 2018 tarihinde göreve geldi. Ali Koç, göreve geldikten sonra teknik direktör Aykut Kocaman ile yolları ayırdı. Aykut Kocaman, Ali Koç başkanlığındaki Fenerbahçe’nin başında tek bir resmi maça dahi çıkmadı. Fenerbahçe tarihinde önemli bir yeri olan ve bu yeri 2010-11 şampiyonluğundan sonra sağlamlaştıran Kocaman, 2017-18 sezonunda Fenerbahçe ile Süper Lig’de 2. Olmuş ve Ziraat Türkiye Kupası’nda Final oynamıştı.

Aykut Kocaman’la yolların ayrılmasının ardından Fenerbahçe, Hollandalı teknik direktör Phillip Cocu ile anlaştı. Ancak büyük umutlarla gelen Phillip Cocu, Fenerbahçe’nin başında sadece 15 maça çıkabildi. 2018-19 sezonunda evinde Ankaragücü’ne mağlup olan Fenerbahçe, Phillip Cocu ile yolları ayırdı ve yerine geçici olarak yardımcısı Erwin Koeman geçti. Koeman ile yollar ayrıldıktan sonra takımın başına Ersun Yanal geldi. 2019-20 sezonuna Ersun Yanal ile başlayan Fenerbahçe, sezonun ikinci yarısında alınan kötü skorlar sonucunda Ersun Yanal ile de yolları ayırdı. Sarı lacivertli ekip, 2019-20 sezonunu Tahir Karapınar yönetiminde bitirdi.

2020-21

Fenerbahçe, 2020-21 sezonuna flaş transferlerle başladı. Mert Hakan Yandaş, Mbwana Samatta gibi oyuncuları kadrosuna katan Fenerbahçe, teknik direktörlük görevine Erol Bulut’u, sportif direktörlük görevine de Emre Belözoğlu’nu getirdi. 2020-21 sezonunun devre arasında dünya yılıdızı Mesut Özil’i ve Başakşehir’den İrfan Can Kahveci’yi kadrosuna katan Fenerbahçe, taraftarın istediği oyunu sahaya yansıtamadı ve Erol Bulut ile yolları ayırdı.

Ligin son 10 maçı için teknik direktörlük görevine Emre Belözoğlu’nu getiren Fenerbahçe, şampiyonluğun kaybedilmesi sonucu Emre Belözoğlu ile de yolları ayırdı.