Fenerbahçe’de Al-Sat Modeli

Fenerbahçe’de Al-Sat Modeli

12 Ekim 2021 Kapalı Yazar: 4x4FutbolGuncel

Uzun bir zamandan beri şampiyonluğa hasret olan Fenerbahçe’de sportif başarı gelmese de öne çıkan oyunculardan elde edilen gelirler, takımın doğru yolda olduğuna dair işaretler veriyordu. Mali açıdan diğer takımlar gibi problemleri olan Sarı-Lacivertli takımın tablosunu düzeltebilmek adına bonservis gelirlerini daha fazla önemsemeye başlayan yönetim, bu bağlamda çeşitli oyuncularından hatırı sayılır kazançlar elde etmişti.

Geçen sezon yaptığı transferlerin bir kısmıyla yolunu ayıran Fenerbahçe’de bu sezon transfer edilen oyuncuların birçoğu daha şimdiden kulüplerin dikkatini çekmeye başladı. Yaz transfer döneminde oyuncularına yapılan teklifleri geri çeviren Fenerbahçe yönetimi, hedeflenen başarının sekteye uğramaması için ara devredeki transfer sürecinde de oyuncularını takımda tutmayı amaçlıyor.

Kuleler Kalacak

Fenerbahçe’nin 20201/2022 sezonunda oynadığı ilk 8 haftada en istikrarlı biçimde iyi performans gösteren bölgesi savunma oldu. Geçtiğimiz sezonun ara devresinde kadroya katılan Attila Szalai, verdiği güvenle uzun bir zamandır stoper performansından mutsuz olan Fenerbahçe’nin yaralarına merhem olurken, Macar oyuncuya bu sezon Güney Koreli Kim-Min Jae de katıldı ve Fenerbahçe’nin savunması ligin en iyi savunmalarından biri olarak görülmeye başlandı.

Yaşları ve modern futbola dair özellikleriyle öne çıkan bu iki oyuncunun da uzun vadede Avrupa’nın ileri gelen kulüplerinde forma giymesi bekleniyor. Attila Szalai EURO2020 turnuvasında da takımı adına iyi performans gösteren ve öne çıkan oyunculardan biri olurken, Kim-Min Jae’nin Fenerbahçe’ye gelmeden önce de Avrupa kulüplerinin radarında olduğu biliniyordu.

Bu ilgiye iyi de bir performansla cevap veren iki oyuncuya devre arasında gelmesi muhtemel transfer teklifleri ise en azından sezon sonuna kadar ertelenecek ve kabul edilmeyecek gibi görünüyor.

Gelir Getirmesi Beklenen Oyuncular

Savunmada Kim-Min Jae ve Attila Szalai ile birlikte Marcel Tisserand da öne çıkan oyunculardan biri olmuştu. Tisserand’ın yaşı nedeniyle yüksek bir gelir getirmesi pek mümkün gözükmese de Fenerbahçe’nin kadrosunda yer alan ve bu sezonki performanslarıyla parlayan diğer oyuncularından iyi gelirler elde etmesi işten bile değil.

Bu sezon takımda çok önemli bir rol üstlenen ve şu sıra hangi milli takımı seçeceği konusunda tartışmalar olan Ferdi Kadıoğlu bu isimlerden biri. Potansiyeli ve bu sezon gösterdiği performansla birlikte değerini katlayan oyuncuya sezon sonu gelecek tekliflere göre iyi bir gelir elde edilmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz sezon Fenerbahçe’nin öne çıkan oyuncularından biri olan Pelkas, Fenerbahçe’ye gelmeden önce de Avrupa kulüplerinin radarında olan İrfan Can Kahveci ve İngiltere’den genç bir yaşta gelen Bright-Osayi Samuel, sezon sonu gelecek transfer teklifleri uygun bulunursa gitmesi muhtemel isimler olacak. Bununla birlikte, Fenerbahçe Kim-Min Jae’de girdiği Uzakdoğu Asya pazarına, transferin son günlerinde Amerika pazarını da eklemiş ve MLS Liginde top koşturan Diego Rossi’yi kadrosuna katmıştı.

Sezon sonu gelecek tekliflere göre Diego Rossi’yi de satması muhtemel olan Fenerbahçe yönetimi, RB Salzburg’tan transfer ettiği ve yine Avrupa kulüplerinin elinden aldığı Mergim Berisha’dan da iyi bir gelir elde etmeyi bekliyor.