Fatih Terim’in Van Aanholt Kararı

Fatih Terim’in Van Aanholt Kararı

12 Ekim 2021 Kapalı Yazar: 4x4FutbolGuncel

Galatasaray’ın 2021/2022 sezonu yaz transfer döneminde İngiltere takımlarından Crystal Palace’tan bedelsiz olarak kadrosuna kattığı Van Aanholt ile ilgili basına yansıyan haberlerde teknik direktör Fatih Terim’in Hollandalı oyuncuyu kulübeye çekeceğinden bahsediliyor.

Oyun anlamında Galatasaray’a kattıklarına rağmen bazı handikapları nedeniyle sorunlar yaratabilen oyuncuya dair alınacağı iddia edilen bu kararın Hollandalıya kendisini toparlamasına yönelik bir mesaj olması ve formu yükselen Ömer Bayram’ın da hakkının verilmesi olarak nitelendirildiği ifade ediliyor.

Van Aanholt’un Profili

Galatasaray’ın bu sezon itibariyle girdiği gençleşme serüvenine yönelik olarak yapılan transferlerin dışında kalan tek transfer Van Aanholt olmuştu. Uzun yıllar boyunca İngiltere Premier Ligi’nde forma giyen ve en son Crystal Palace’da görev aldıktan sonra Galatasaray ile sözleşme imzalayan Hollandalı oyuncunun oyunuyla alakalı olarak Türkiye’de de çok bir değişim olduğunu söylemek mümkün olmaz.

Sol koridoru kullanmayı seven ve genel anlamıyla hücumu düşünen bir oyuncu olan Van Aanholt, bu yapısıyla birlikte Galatasaray’ın hâlihazırda var olan savunma problemlerine bir yenisini de eklemiş oldu. İngiltere’de uzun yıllar boyunca forma giyebilmesine hizmet eden atletizm özelliği ile ön plana çıkan bir oyuncu olarak bilinen Van Aanholt’un savunma performansında ise gerçekten problemler var.

Türkiye Süper Ligi’nde ekstra olarak yapmaya başladığı top kayıplarıyla birlikte takımda dezavantajlar yaratan oyuncunun Fatih Terim tarafından kulübeye çekilmesi bu nedenlerden ötürü sürpriz değil.

Galatasaray’ın orta sahada alanı kapatacak oyuncu konusunda yaşadığı problemlere savunmadaki alan paylaşımında yaşanan problemler ve Van Aanholt’un savunma zafiyetleri de eklenince Galatasaray çok kolay goller yiyen bir takım haline geldi.

Bu dezavantajları bilinerek takıma dahil edilen Hollandalı oyuncunun, son maçlarda yaşadığı konsantrasyon kaybı ve yaptığı pas hataları da onun formayı kaptırmasına neden olmuş olabilir.

Ömer Bayram’ın Yükselişi

Bununla birlikte Ömer Bayram’ın da yükselen bir form grafiğinin olduğunu söylemek mümkün. Sarı Kırmızılı taraftarların yüreğini ferahlatan bir sol bek profilinde olmasa da en azından savunmada daha az adam geçiren Ömer’in hücum anlamında da üstüne düşen görevi zaman zaman yerine getirebildiği maçlar oldu. Daha derli toplu bir savunmayı oluşturabilmek adına Van Aanholt’tan şu anki durumuyla daha iyi görünen Ömer’e verilen şans sezon boyunca giyeceği forma sayısını da etkileyecektir.

Her ne kadar Galatasaray, yeni yabancı kuralında en şanslı takımlardan biri olsa da Ömer’in sol beke geçmesiyle artan yerli sayısı, Fatih Terim’in yabancı oyuncu oynatma konusunda elini de genişletebilir. Pek tabii Galatasaray’ın yaşadığı problemler sadece bir pozisyondan kaynaklanan problemler değildi.

Sarı Kırmızılılar, halen daha baskı altında topu çıkarabilecek bir oyuncunun eksikliğini yaşıyorlar ve ne Berkan ne de Taylan bu özelliğe henüz sahip olan oyuncular değil. Galatasaray’ın savunmasının daha iyiye gidebilmesi için bu tarz bir oyuncuya sahip olması gerekecek.