Beşiktaş’a Ne Oldu

Beşiktaş’a Ne Oldu

10 Aralık 2021 0 Yazar: 4x4FutbolGuncel

Geçtiğimiz sezon rakiplerine göre çok mütevazı bir kadroyla unutulmaz bir Süper Lig şampiyonluğuna ve Ziraat Türkiye Kupası’nı kaldırma başarısına ulaşan Beşiktaş’ta kazanılan mutluluklarda aslan payı teknik direktör Sergen Yalçın’a verilmişti. 

Bu sezona oldukça yüksek hedeflerle ve bu hedefe yönelik güçlü bir kadroyla birlikte başlayan Beşiktaş, Şampiyonlar Ligi’nde 0 çekerek büyük bir hayal kırıklığı yaşarken Süper Lig’de de 15 hafta sonucunda 20 puan toplayabildi ve şampiyonluk yarışında geri kaldı. Geçtiğimiz sezon ligin altını üstüne getiren Beşiktaş’ta bu sezon yaşanan bu düşüşün nedenleri ise yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Beşiktaş’ın Hayal Kırıklığı

Süper Lig’de ve Şampiyonlar Ligi’nde mücadele eden ve her iki alanda da çok kötü performans gösteren Beşiktaş’ta kadronun güçlenmesine rağmen performansın geriye gitmesi Sergen Yalçın’ın eleştirilmesine neden oldu.

Süper Lig’de 15 hafta sonunda 20 puan toplayan ve lider Trabzonspor’un 19 puan gerisinde kalan Beşiktaş, Şampiyonlar Ligi defterini de puansız kapatınca artık sorunlar daha da fazla konuşulmaya başlandı. Peki, Beşiktaş’a ne oldu? Aslında bu sorunun cevabı geçen seneki mütevazı kadroyu şampiyon, bu seneki güçlü kadroyu ise güçsüz yapan Sergen Yalçın’da gizli.

Efsanesi olduğu Beşiktaş’a ilk geldiği günden itibaren belki de Beşiktaş tarihinin en çok desteklenen teknik direktörlerinden birisi olan Sergen Yalçın’ın düşüşü yaz dönemiyle birlikte başladı. 49 yaşındaki teknik direktörün sözleşme konusunda yaşadığı problemlerle başlayan süreç, takımın antrenmanlara geç başlamasına ve fizik açısından hazırlanamamasına neden olurken, yaşanan sakatlıklar da bu hazırlıksız başlangıca bağlandı.

Beşiktaş kadrosuna tam anlamıyla oyun değiştirici bir oyuncu olan Miralem Pjanic’i ön alanda geçtiğimiz sezon harikalar yaratan Vincent Aboubakar’dan farklı bir oyuncu yapısına sahip Michy Batshuayi’yi kattı ancak Sergen Yalçın bu oyuncuların oyunda yaratacağı değişiklikleri görmezden gelerek aynı oyunu oynatmak konusunda ısrarcı davrandı.

Geçen sezon ekstra performanslar gösteren Atiba Hutchinson ve Welinton De Souza gibi oyuncular kendi normallerine ve hatta daha kötüye gidince Beşiktaş’ın geçen sezon da var olan defoları daha fazla görünmeye başladı ve bu durum da taktikte çok değişim yapmayan Sergen Hoca’nın oyununun rakipler tarafından ezberlenmesine yol açtı.

Süper Lig’de son haftalarda kötü performans göstermesine rağmen tek tük galibiyeti olan takımların birçoğu bu maçlarda hep Beşiktaş’ı rahat bir rakipmiş gibi mağlup etmeyi başardı.

Sergen Yalçın’ın Mutsuzluğu

Tüm bunlarla birlikte Türk futbol tarihinin en sempatik insanlarından birisi olan Sergen Yalçın, soğuk ve hatasını kabul etmez bir hoca haline geldi, yaptığı açıklamalarla birlikte Beşiktaş taraftarının tepkisini çekti.

Kötü sonuçlar alınan maçlardan sonra endişeli taraftarın endişesini arttıracak ifadelerde bulunan, maçlarda yaşanan sıkıntıları geçiştiren açıklamalar yapan Sergen Yalçın, 1 sene içerisinde halihazırda var olan inanılmaz kredisini tüketti ve Beşiktaş taraftarından tepki topladı.