Altay Bayındır’ın Olympiakos Maçı Performansı

Altay Bayındır’ın Olympiakos Maçı Performansı

2 Ekim 2021 Kapalı Yazar: 4x4FutbolGuncel

2021/2022 Süper Lig sezonu başlangıcından sonra Dünya Kupası Elemelerinde gösterdiği performansla ağır eleştirilere ve baskıya maruz kalan Altay Bayındır, Fenerbahçe formasıyla alışık olduğumuz performansını 3 gol yenilen Olympiakos maçında da göstermeyi başardı. Savunma kurgusunun tamamen çöktüğü maçta Olympiakos’un daha da fazla gol bulmasını engelleyen Altay, bu performansıyla gerçekten övgüyü hak ediyor.

Bazen Savunma Gol Yer

Fenerbahçe’nin ligde gerçekten iyi bir sonuç çıkaran savunma kurgusu, dün Olympiakos karşısında güçlü duramadı. Oyuncuların birbirlerine yakın olmadığı, fizikli rakip karşısında ezildiği anlarda savunmada da özellikle Attila Szalai’nin kötü performansı öne çıkınca Fenerbahçe’nin kötü bir oyunla mağlup olması kaçınılmaz oldu.

Kağıt üstünde bakıldığında üç gol yemiş bir kaleci olmasına rağmen Altay’ın performansı ise gerçekten çok iyiydi. Maç içerisinde yaptığı 5 kurtarış ile öne çıkan ve bu sayede maçın daha kötü bir sonuçla bitmesini engelleyen Altay’ın Milli Takım elemelerinde gösterdiği performanstan sonra aldığı sert eleştirilere rağmen kendisine geldiğini söylemek mümkün.

Avrupa’nın büyük kulüpleri tarafından mercek altına alındığı ve yüksek bedellerin gözden çıkarıldığı Altay’ı bu maçta izleyen gözlemcilerin yönetimlere daha fazla para önermek için baskı yapması kaçınılmaz. İkinci ve üçüncü golde ilk vuruşlara inanılmaz iyi bir biçimde karşılık veren Altay’dan daha ziyade golleri atan oyuncuları boş bırakan savunma oyuncularının ve kurgunun golü yediğini söylemek mümkün.

Altay’ın Meziyetleri ve Potansiyeli

Özellikle karşı karşıya pozisyonlarda ve refleksin gerektiği anlarda uluslararası bir oyuncu kalitesinde olan Altay’ın pek tabii geliştirmesi gereken özellikleri de var. Yan toplarda zayıf bir görüntü sergileyen ve oyun kurulumunda tam olarak istenilen seviyede olmayan Altay’ın bu özelliklerini geliştirmesi durumunda onu önümüzdeki senelerde Avrupa’nın ileri gelen kulüplerinde göreceğimiz kesin.

Henüz 23 yaşında olan Altay’ın kalecilerin neredeyse 40’lı yaşlara kadar oynadığı bir futbol atmosferinde kariyerinin halen başında olduğunu bile söyleyebiliriz. Bununla birlikte milli oyuncunun şu ana kadar oynadığı kulüplerde 112 resmi maça çıktığını düşündüğümüzde tecrübe anlamında da iyi bir gelişim sağladığını söylemek mümkün.

Gelecek sezonlarda Avrupa’da oynaması beklenen Altay gerçekten heyecan verici bir oyuncu olmaya devam ediyor.