Fernando Muslera’nın Marsilya Maçı Performansı

Fernando Muslera’nın Marsilya Maçı Performansı

2 Ekim 2021 Kapalı Yazar: 4x4FutbolGuncel

Galatasaray’ın yaşayan efsanesi ve kaptanı, kalenin değişmez ismi Fernando Muslera, 30 Eylül tarihinde deplasmanda Marsilya karşısında oynanan maçta ne kadar değerli bir oyuncu olduğunu tekrar kanıtlamış oldu. Marsilya gibi zor bir limanda geminin karaya güvenli bir biçimde yanaşmasını sağlayan etmenlerden biri olan Kaptan Muslera gösterdiği performansla taraftarları tekrar mutlu etti.

Aşina Olunan Muslera

Fernando Muslera, ligin en iyi kalecilerinden ve bundan belki de daha önemlisi taraflı tarafsız herkes tarafından sevilen oyuncularından bir tanesi. Galatasaray kalesinde yıllardan beri gösterdiği ekstra performansla başarılar kazanılmasına yardımcı olmuş, Galatasaray’a kattığı değerle de şimdiden efsaneler arasında yerini almış bir oyuncu olan Muslera’nın formunda düşüklük olduğunu söylemek ise yanlış olmaz.

Artık hem yaşı hem de önündeki oyuncularla alakalı olarak formsuzluğundan kaynaklı deformeleri daha fazla gösteren Uruguaylı oyuncu, Marsilya deplasmanında oynanan maçta ise neden Galatasaray için bu kadar değerli olduğunu herkese göstermiş oldu. Takım halinde çok iyi savunma yapan Galatasaray’ın kalesine gelen tehlikeli birkaç şutu çok iyi şekilde kurtaran Muslera, zorlu deplasmandan istediğini alarak dönen takımına büyük katkı sağladı.

Futbol, insanın içinde bulunduğu her şey gibi, içerisinde psikolojiyi de barından bir spor ve Muslera’nın bu gol yemez, geçilmez tavrı rakip hücumcuların maç içerisindeki psikolojilerini bir hayli etkiliyor.

Muslera’nın Bildiği Format

UEFA Avrupa Ligi E grubu ikinci hafta maçında, Olimpik Marsilya ile Galatasaray takımları Marsilya’daki Velodrome Stadı’nda karşı karşıya geldi. Karşılaşmada, Galatasaray takımının futbolcusu Fernando Muslera (sağda) da forma giydi. ( Burak Akbulut – Anadolu Ajansı )

Bununla birlikte değinildiği gibi Uruguaylı oyuncunun form düşüklüğü de yaşadığı ortada. Tabii bu form düşüklüğünün en önemli sebeplerinden bir tanesi de Galatasaray’ın Marcao ve Luyindama ikilisinden birini kullandığı savunma örgüsünde Muslera’nın önünde oynayan 4 oyuncudan 3’ünün takıma bu sezon katılmış olması.

Hal böyle olunca, özellikle Marcao’nun oynamadığı maçlarda sorumluluk paylaşımı sorunlu oluyor veya Muslera’nın artık kaldıramayacağı bir seviyeye gelerek oyuncuyu kötü gösteriyor.

Ligin ilk maçında çıktığı Giresunspor mücadelesi dışında her hafta kalesinde gol gören takımın, Avrupa arenasında inanılmaz bir savunma yapması ve gol dahi yememesi de tam olarak Muslera’nın bildiği formatta bir sorumluluk paylaşımı yapılmasından ve Marcao’nun aldığı sorumluluk ile gösterdiği ekstra performanslardan geliyor.