Türkiye UEFA Ülke Puanıyla Kaçıncı Sırada Neden Geriledi

Türkiye UEFA Ülke Puanıyla Kaçıncı Sırada Neden Geriledi

8 Kasım 2021 0 Yazar: 4x4FutbolGuncel

UEFA, kendi içerisinde ülke puanı klasmanını baz alarak sıralıyor. Türkiye, bu sıralama içerisinde kulüplerin gösterdiği kötü performans neticesinde geçen sezon 13. sıraya düşmüştü. Ülkemiz, bu nedenle UEFA Şampiyonlar Ligi müsabakalarına direkt olarak temsilci gönderme hakkını kaybetti.

2021 – 2022 sezonu Türkiye için son derece kritik. İşte Türkiye’nin UEFA klasmanındaki durumuna dair merak edilen ayrıntılar…

Türkiye, UEFA ülke puanı klasmanında bu sezon 19. sıraya kadar gerileyerek sporseverleri üzen bir gelişmeye imza attı. Bu hafta UEFA kapsamında gerçekleşecek karşılaşmaların ardından Yunanistan’ı geçen ülkemiz 18. sıraya çıkabildi. Türkiye, ilk 15’e girmediği takdirde Avrupa mücadelelerine yalnızca 4 takım gönderme hakkına sahip olacak.

Türkiye 19. Sıraya Kadar Geriledi!

UEFA ülke puanı klasmanı, Avrupa mücadeleleri için hayati önem taşıyor. Geçtiğimiz sezon 13. sıraya düşen Türkiye, 2021 – 2022 sezonunda 19. sırayı dahi gördü. Dördüncü maçların ardından 18’e yükselen ülkemiz için hala yeterli değil.

Şu an için UEFA Devler Ligi ve UEFA Avrupa Ligi başta olmak üzere mücadele eden Türkiye temsilcileri eğer ülkemizi yeniden ilk 15 içerisine dahil edemez ise 2022 – 2023 sezonunda Türkiye’den Avrupa şampiyonalarına giden kulüp sayısı 5 iken 4’e düşecek.

Bu senaryo gerçekleştiği takdirde Türkiye, UEFA Şampiyonlar Ligi’ne sadece 1 takım gönderebilir ve o takım da esas mücadele öncesinde elemeleri geçmek durumunda kalacak. Böylece direkt olarak ülkemizden hiçbir takım şampiyonaya katılamayacak.

Yeşil Sahadaki Her Puan Önemli…

Türk ekiplerinin UEFA maçları kapsamında elde ettiği her sayının önemi büyük. Sivasspor ve Trabzonspor, son eleme turlarında Avrupa şampiyonalarına veda etti. Gruplara kalan takımlar arasında ise Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray yer alıyor.

Üç büyükler, şimdiye dek oynadıkları müsabakalarda totalde 9 grup maçından yalnızca 2 kez zafer sevinci yaşayabildi.

Alınacak her sayı bu denli önemli iken Kara Kartal, oynadığı 4 mücadeleden de yenilgi ile ayrıldı. Puan hesaplanırken galibiyetler 1 ve beraberlik puanı ise 0,5 olarak sayılır. Aynı zamanda puan hesabında bazı bonuslar da mevcut.