Transfer Kritiği: Miralem Pjanic

Transfer Kritiği: Miralem Pjanic

29 Eylül 2021 Kapalı Yazar: 4x4FutbolGuncel

Miralem Pjanic, UEFA’ya oyuncu listelerinin bildirildiği son gün olan 2 Eylül 2021’de çok hızlı ve şaşırtıcı bir biçimde kendisini Beşiktaş’a 1 yıllığına bağlayan sözleşmeye imza attı. Dünya çapında bilinirliği olan, Roma, Juventus ve en son Barcelona gibi ekiplerde top koşturan Boşnak oyuncunun Barcelona’da işleri istediği gibi gitmemişti.

Pjanic’in Avantajları

Ancak tek bir takımla veya tek bir olayla değerlendirilemeyecek bir kariyeri olan Pjanic’in Beşiktaş’a katabileceklerine şöyle bir göz atalım:

İlk olarak bu sene Şampiyonlar Ligi’nde mücadele edecek olan Beşiktaş’ın önemli bir kozu olacak. Kariyerinde 80 kere Şampiyonlar Ligi maçına çıkan Pjanic, bu maçlarda 5.600 dakikadan fazla süre almış ve 10 gol ile 11 asistlik bir katkı yapmış. Bu tecrübe Beşiktaş’ın diğer kilit oyuncularıyla daha da değerlenebilir.

Miralem Pjanic, çok önemli bir derin oyun kurucu. Atabildiği uzun toplarda olağanüstü isabet buluyor ve bu bilhassa defansı ileride kuran Şampiyonlar Ligi takımları veya ligde biraz daha hücumu benimseyen takımları rahatsız edebilme açısından önemli bir koz. Özellikle 2017/2018 ve 2018/2019 verilerine bakıldığında hem o dönemki takımı Juventus’ta hem de milli takımında maç başına 5’ten fazla başarılı uzun topunun olduğunu görmek mümkün.

Pjanic’in önünde oynaması muhtemel olan Alex Teixeira ve Michy Batshuayi, gol koşularını ve sahte koşuları iyi yapabilen oyuncular. Hal böyle olunca teknik anlamda yüksek bir oyuncu olan Pjanic’in hem sahte koşuları kullanarak golle buluşması, hem de bu oyuncuların gol koşularına atacağı paslarla onları golle buluşturması işten bile olmayabilir.

Çok önemli bir frikik kullanıcısı olan Miralem Pjanic’in bu özelliği Beşiktaş’a frikiklerde büyük avantaj sağlayacaktır.

Pjanic’in Dezavantajları

Bu özelliğinin dezavantaja dönmesi TFF’nin garabet kuralından kaynaklı olsa da Miralem Pjanic’in yabancı olması bir dezavantaj.

Beşiktaş TD Sergen Yalçın, %100 Futbol programında “6 ve 8 arası oynayabilecek” bir oyuncuyu istediğini ifade etmişti. Özellikle Elneny’i çok beğendiğini sıklıkla ifade eden teknik adamın istediği oyuncu tipi ile Miralem Pjanic tam uyuyor denemeyebilir. Pek tabii bu da yine Pjanic’ten daha ziyade takımın planlamasıyla alakalı.