Galatasaray’da Radamel Falcao Gitti

Posted by

Galatasaray taraftarı özellikle Ünal Aysal’ın başkanlığı döneminde o dönemin tabiriyle “çilek” transferine çok alışmıştı. Çilek tabiri kurulan kadronun üstüne gelecek ve taraftarı iyice heyecanlandıracak yıldız oyuncuyu temsil eden bir tabirdi ve belki de Didier Drogba, Sarı-Kırmızılı taraftarın yediği en lezzetli çilek oldu.

Galatasaray’da Yıldızın Ağırlığı

Ünal Aysal’ın başkanlığından çok sonra ise bir başka “çilek” transferi gerçekleşti ve Radamel Falcao, bedelsiz bir biçimde Monaco’dan transfer edildi. Chelsea, Monaco, Atletico Madrid, Manchester United, Porto, River Plate ve Galatasaray… Kişisel özgeçmişine bakıldığında gittiği ülkelerin en önemli takımlarında oynama başarısı göstermiş, Kolombiya Milli Takımında 91 maça çıkmış bir oyuncunun transferi tabii ki tüm taraftarları çok heyecanlandırdı, ümitlendirdi.

Ancak Radamel Falcao’nun Premier League veya La Liga seviyesinde tutunamamasının sebebi de ortadaydı. Radamal Falcao neredeyse hatta net bir biçimde müzmin sakat olarak ifade edilebilecek bir oyuncuydu ve her an takımı yalnız bırakma ihtimali mevcuttu.

Nitekim öyle de oldu. Radamel Falcao 2019/2020 sezonunda geldiği ligimizde sadece 34 maça çıkabildi. Kaçırdığı süreyi biraz daha iyi anlamak isterseniz, Radamel Falcao’nun geldiği sezonun tamamını oynamış olduğunu farz edip sonraki iki sezon ligde hiçbir maça çıkmamış olduğunu hesaplayabilirsiniz.

Bu sürede Galatasaray forması altında oynayabileceği toplamda 48 maçı kaçırmış olan Radamel Falcao, oynadığı maçların bazılarında da deyim yerindeyse taraftarın ağzına bir parmak bal çaldı.

Galatasaray İçin Külfet Olmuştu

İstatistik üzerine bakıldığında da Radamel Falcao’nun çok maç kaçırdığını anlayabilirsiniz ancak yaptığı gol katkısından memnun kalabilirsiniz. Gerçekten de Kolombiyalı futbolcu Galatasaray formasıyla çıktığı 43 maçta 20 gol ve 3 asist yaptı.

Ancak burada önemli olan Galatasaray’ın neredeyse tek bir sezonda 50’ye yakın maça çıkması ve de Radamel Falcao’dan harika kariyerinin nimetlerinden Galatasaray’ın da istifade edebilmesiydi. Oyuncu bonservissiz gelmişti ancak senelik maaşı net 5 Milyon Euro olarak belirlenmişti.

Eğer oyuncu sizden sonra da kariyerine devam edecekse ve siz bundan belirli bir anlamda bir bonservis elde edemeyecekseniz belirli bir yaşın üstündeki oyunculara bu kadar büyük meblağlar ödemek her zaman sizin zararınıza olur. Tabii eğer kendisine 20 yaşında bir yeni futbolcudan daha iyi bakan Didier Drogba gibi bir örneği transfer etmediyseniz…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir