Trabzonspor’un Değeri Düştü

Trabzonspor’un Değeri Düştü

14 Ekim 2021 Kapalı Yazar: 4x4FutbolGuncel

Futbolun dünyaca ünlü veri sitelerinden Transfermarkt, oyuncuların, takımların ve liglerin piyasa değerlerinin belirlenmesi konusunda önemli bir endeks olarak görülüyor. Belirli periyotlarla bu değerleri güncelleyen Transfermarkt, 12 Ekim tarihinde değerleri güncelledi.

Süper Lig’de Fenerbahçe’nin en değerli kadro olduğu yeni güncellemede Trabzonspor’un değeri ise 4.1 Milyon Euro (41 Milyon TL) düştü. Sadece 5 oyuncunun değerinin artış gösterdiği Trabzonspor’da ligin en değerli oyuncusu da olan Uğurcan Çakır’ın değeri 2 milyon Euro düştü ve yeni en değerli oyuncu Beşiktaş’ın yıldız orta sahası Miralem Pjanic olarak belirlendi.

Trabzonspor’un Değer Kaybeden Oyuncuları

Tam 16 oyuncusunun piyasa değerinde düşüş yaşayan Trabzonspor’da toplam 9 milyon 725 bin Euro değer kaybı oluştu. Ligin ve Trabzonspor’un en değerli oyuncusu olarak belirlenen Uğurcan Çakır’ın piyasa değeri 19 milyondan 17 milyon Euro’ya düşerken, Abdülkadir Ömür’ün değeri de 8.5 milyondan 6 milyon Euro’ya geriledi.

Djaniny, Marek Hamsik gibi oyuncular gösterdikleri iyi performansa rağmen yaşlarının ilerlemesi nedeniyle değer kaybederken, Manolis Siopis, Dorukhan Toköz, Yunus Mallı, Abdülkadir Parmak ve Serkan Asan gibi oyuncuların da sakatlıkları ve düşük formları nedeniyle değerlerinde düşüş yaşandı.

Değerini Koruyan veya Arttıran Trabzonsporlular

Defansın belkemiği Vitor Hugo, sol bek Anders Trondsen, sağ bek Bruno Peres, takımın hücumdaki yıldızları Anthony Nwakaeme, Gervinho, Andreas Cornelius ise Transfermarkt’ın belirlediği piyasa değerlerinde herhangi bir değişim yaşanmayan oyunculardan öne çıkanlar oldu.

Ligde gösterdiği şahane performansla Trabzonspor’u yukarılara taşıyan ve gol krallığında liderlik koltuğunda oturan Anastasios Bakasetas değerini 7 Milyon Euro’dan 10 milyon Euro’ya kadar çıkarmayı başardı. Gösterdiği performansla birlikte Ekim ayında oynanan Dünya Kupası elemelerinde Milli Takım’a seçilmeyi başaran Berat Özdemir’in değeri 5.50 milyon Euro olarak güncellenirken, Trabzonspor’un genç stoperi Ahmetcan Kaplan da değerini arttıran bir diğer oyuncu olarak açıklandı.

Trabzonspor savunmasının Vitor Hugo olmadığı dönemlerinde gösterdiği performansla öne çıkan oyuncusu olan Edgar Ie de değerini arttıran 5 oyuncudan birisi oldu. Bununla birlikte hem futbol kamuoyunu hem de Trabzonsporlu taraftarları şaşırtan değer artışı ise Trabzonspor’un bu sezon kadrosuna kattığı İsmail Köybaşı’nda yaşandı.

Trabzonspor formasıyla çıktığı maçlarda yaptığı savunma hataları, hücum yönündeki eksikliği gibi sebeplerden ötürü çok fazla eleştiriye maruz kalan İsmail Köybaşı’nın değeri 450 bin Euro’dan, 500 bin Euro’ya çıkartıldı. Transfermarkt’ın yaptığı 12 Ekim tarihli güncellemeyle birlikte Süper Lig’in en değerli 25 oyuncusu arasında ise sadece 3 Trabzonsporlu futbolcu yer aldı.

Listenin ikinci sırasında yer alan Uğurcan Çakır 17 milyon Euro, dokuzuncu sırasında yer alan Anastasios Bakasetas 10 milyon Euro ve listenin son sırasında yer alan Andreas Cornelius ise 6 milyon Euro değeri ile bu listeye girmeyi başardılar.

En değerli 25 oyuncu listesine Fenerbahçe ve Beşiktaş 8’er oyuncu sokmayı başarırken, Galatasaray’da ise bu sayı 6 olarak belirlendi.