Morutan Transferinde Flaş Gelişme

Morutan Transferinde Flaş Gelişme

14 Ekim 2021 Kapalı Yazar: 4x4FutbolGuncel

Burak Elmas’ın başkanlık seçimini kazanmasının ardından Fatih Terim ile yeniden anlaşan Galatasaray, 2021-22 sezonu yaz transfer döneminde cesur bir hamle yaptı. Sarı kırmızılı takım, yüksek maliyetli ve yaşlı oyuncularla yollarını ayırarak genç ve potansiyelli oyuncuları bonservisiyle kadrosuna kattı.

Uzun vadeli bir plan yaparak Galatasaray’ın geleceğini kurtarmak isteyen teknik direktör Fatih Terim, yönetimle ortak yürüttüğü transfer çalışmalarında istediği oyuncuların bazılarını takıma kazandırdı. Galatasaray, 2021-22 yaz transfer sezonunda Alexandru Cicaldau, Olimpiu Morutan, Victor Nelsson ve Gustavo Assunçao gibi genç oyuncuları kadrosuna kattı.

Sarı kırmızılı takımın teknik direktörü Fatih Terim, özellikle Rumen futbolcu Olimpiu Morutan’ın gösterdiği performanstan çok memnun. Oyuncunun gelişime çok açık olduğunu düşünen Fatih Terim, Morutan’ın önümüzdeki yıllarda Avrupa takımlarına transfer olacağına ve Galatasaray’a ciddi bir gelir kazandıracağına inanıyor.

2021-22 sezonunun yaz transfer dönemide Romanya’nın Steaua Bükreş takımından 3,5 milyon Euro karşılığında transfer edilen Morutan, sarı kırmızılı formayla çıktığı 8 maçta 2 gol atıp 1 de asist yaptı. Romanya basını, Olimpiu Morutan transferinde ciddi bir gelişme yaşandığını iddia etti.

FCSB Ödeme Yapmadı

Morutan’ın Steaua Bükreş’ten önce forma giydiği takım olan FC Botosani kulübünün başlanı Valeriu Iftime, Ruomanya basınına yaptığı açıklamalarda Olimpiu Morutan’ın transferine sorun yaşadıklarını belirtti. Valeriu Ifrime, Olimpiu Morutan’ın transferinden sonra kendilerine ödeme yapılmasının gerektiğini belirtti.

Iftime, yaptığı açıklamada 2016-17 sezonunda Cluj’dan bedelsiz olarak kadrolarına kattıkları ve 2018-19 sezonunda 1,2 milyon Euro karşılığında Steaua Bükreş’e sattıkları Olimpiu Morutan’ın bonservisinin %9’unun FC Botosani’de olduğunu ve bu nedenle Steaua Bükreş’in kendilerine ödeme yapmak durumunda olduğunu belirttiği açıklamasında Steaua Bükreş’in bu ödemeyi halen yapmadığını belirtti.

Olimpiu Morutan, 2021-22 sezonu yaz transfer döneminde uzun pazarlıklar sonucunda Steaua Bükreş’ten Galatasaray’a transfer olmuştu. Steaua Bükreş başkanı Gigi Becali, Morutan’ın transferi için Galatasaray ile yapılan görüşmelerde kapıyı 15 milyon Euro’dan açmış, ancak oyuncunun 3,5 milyon Euro karşılığında Galatasaray’a transferine onay vermişti.

Morutan transferinden 3,5 milyon Euro kazanan Steaua Bükreş, yasalar gereği bu paranın 315,000 euroluk kısmını FC Botosani’ye ödemek zorunda.

FC Botosani Mahkemeye Gidiyor

Iftime, Rumen basınına yaptığı açıklamalarda Steaua Bükreş’in kendilerine yaptığı herhangi bir ödeme olmadığının altını çizdi. FC Botosani’nin başkanı, Steaua Bükreş başkanı Gigi Becali hakkında da sert yorumlarda bulundu.

Iftime, Morutan’ın Galatasaray’a transferi sürecinde demeçleri sık sık Türk basınında da yer bulan Gigi Becali’nin işine geldiği zaman kendisini sık sık aradığını ancak şu an para ödeyeceği için sustuğunu belirtti ve Becali’nin kötü niyetli olduğunu söyledi.

Iftime, Morutan transferi için Steaua Bükreş’in yöneticileriyle de görüştüğünü ancak Galatasaray’ın ödeme planıyla ilgili herhangi bir bilgi alamadığını da belirtti. Steaua Bükreş’in parayı ödeyeceğini söylediğini ancak buna inanmadıklarını belirten Botosani’nin başkanı, tüm iyi niyetlerine rağmen Steaua Bükreş’ten cevap alamadıklarını ve Steaua Bükreş’i bu ödeme için mahkemeye vereceklerini belirterek sözlerini noktaladı.