Trabzonspor Sol Bek Arıyor

Trabzonspor Sol Bek Arıyor

10 Kasım 2021 0 Yazar: 4x4FutbolGuncel

Süper Lig’in namağlup lideri Trabzonspor, şampiyonluk yolunda daha da kuvvetlenebilmek adına kadrosunu güçlendirmek adına uğraş veriyor.

12’inci haftada Beşiktaş’ı İstanbul’da 2-1 mağlup ettikten sonra milli araya giren Bordo Mavililer takımın bu sezon olumsuz anlamda en çok göze batan bölgesi olan sol beke kesinlikle bir oyuncuyu transfer etmeyi planlıyor.

Yabancı Sınırı Trabzonspor’u Etkiliyor

Bu sezon gösterdiği inanılmaz performansla birlikte 9’uncu haftada zirveye yerleşen ve 12’inci hafta sonunda en yakın rakibinin 7 puan önünde liderlik koltuğunda yer alan Trabzonspor’da sol bek dışındaki tüm pozisyonlardan çok ciddi bir verim alınıyor.

Özellikle hücumcuları ve orta sahalarının şahane performansıyla bu sezon ekstra puanlar alan ve ekstra goller atan Bordo Mavililerde sol bek tarafında yaşanan sıkıntı ise takımın en büyük defosu olarak gösteriliyor.

Bu bölgede yer alan Denswill’in sık sık sakatlanması, yabancı kuralı gözetilerek transfer edilen İsmail Köybaşı’nın vasat dahi denemeyecek kadar aksayan performansı nedeniyle sıkıntılar yaşayan Trabzonspor, devre arasında bu bölgeye net bir oyuncuyu transfer ederek yaşanan sıkıntıların üstesinden gelmeyi planlıyor.

Yaz transfer döneminde de sol bek bölgesine bir transfer yapmak için yoğun uğraşlar veren Ahmet Ağaoğlu ve yardımcıları, devre arasında kapısı çalınacak ilk kapı olarak Sivasspor’u belirledi. Sivasspor’da gösterdiği iyi performansla göze çarpan Uğur Çiftçi’yi kadroya katarak hem yabancı kuralı konusunda sıkıntı yaşamamak hem de ligi tanıyan ve istikrarlı performans sergileyen bir oyuncuyla kadrosunu güçlendirmek isteyen Trabzonspor, eğer Uğur Çiftçi konusunda Sivasspor ile anlaşamazsa, dümeni bu sefer yaz transfer döneminde de yoğun bir biçimde ilgilendiği Luca Pellegrini için Torino’ya kıracak.

Juventus forması giyen Luca Pellegrini ile ilgili yaptığı görüşmelerde bir türlü anlaşmaya varamayan Trabzonspor, kulübünde mutlu olmayan Pellegrini’yi kadrosuna katmak için elinden geleni yapacak.

Sol Bek Transferinin Trabzonspor İçin Önemi

İlk olarak belirtildiği gibi Trabzonspor’un en çok aksayan bölgesi sol bek. Sağ bekte görev yapan Bruno Peres’in de hücumcu bir bek olması nedeniyle zaman zaman açıklar veren savunmasında sol bek tarafında İsmail Köybaşı’nın savunma performansı konusunda problemler yaşayan Bordo Mavililer için sol bek bu anlamda çok değerli.

Savunmada yaşadığı problemleri sezonun ilk 12 maçında Uğurcan Çakır’ın inanılmaz performansı sayesinde en az seviyede hisseden Trabzonspor, tüm sezonu milli kalecisinin bu şahane performansı üzerine kurgulayarak risk almak yerine net bir sol bek oyuncusu alarak savunma kalitesini arttırmayı planlıyor.

Sol bek transferinin savunma anlamındaki katkısıyla birlikte öne çıkan bir diğer avantajı ise Trabzonspor’un yetenekli sol kanadı Anthony Nwakaeme’nin daha az yorulması ihtimali.

Takımdaki beklerin eksikliği nedeniyle zaman zaman sol koridoru bir baştan bir başa koşmak zorunda kalan Nijeryalı oyuncu, yaşının da etkisiyle birlikte daha fazla yoruluyor ve oyundan çıkmak zorunda kalıyor. Nwakaeme gibi önemli bir hücum silahından daha fazla yararlanmak isteyen Trabzonspor, bu sorunu da tek bir sol bek transferiyle çözebilir.