Pereira’nın Silahı Ferdi

Pereira’nın Silahı Ferdi

13 Ekim 2021 Kapalı Yazar: 4x4FutbolGuncel

Fenerbahçe’nin başına ikinci kez gelen ve 2021/2022 sezonunun ilk 8 haftasında topladığı puanlarla ligde lider durumda olan Vitor Pereira, 9. Haftada oynanacak Trabzonspor maçına da planlamalar yapıyor.

Ligde ikinci sırada olan rakibini mağlup ederek iyice havaya girmek isteyen Pereira’nın bu maçta önemli silahlarından olması beklenen oyunculardan birisi ise yaptığı dokunuşla bambaşka bir oyuncu haline getirdiği Ferdi Kadıoğlu olacak.

Ferdi’nin meziyetlerini kullanarak Trabzonspor kalesinde sayısal üstünlüğü sağlamayı planlayan Pereira, ön alan baskısını da bu sayede güçlendirmek istiyor.

Ferdi Kadıoğlu’nun Gelişimi

Fenerbahçe’ye altyapısından yetiştiği Hollanda temsilcisi NEC Nijmegen’den transfer olduğunda yetenekleri olduğu anlaşılan ancak bu yetenekleri sahaya istikrarlı olarak yansıtmakta zorlanan genç bir oyuncu olarak gelmişti Ferdi Kadıoğlu.

Çeşitli teknik adamların maçların son dakikalarında görev verdiği, yeteneği ve potansiyelini çıkarmada belki de kendisinden çaba beklediği bir süreçten sonra gözden düşen oyunculardan biri olan Ferdi Kadıoğlu, 2021/2022 sezonunda takımın başına gelen Vitor Pereira ile bambaşka bir oyuncu oldu.

Üçlü savunma düzenine dönen Fenerbahçe’de kanat beki olarak görev alan Ferdi, artık takımın vazgeçilmez oyuncularından birisi. Bu parlak performansın altında Vitor Pereira’nın yaptığı dokunuşlarla birlikte Ferdi’nin oyun kataloğuna kattığı özelliklerin de bir hayli önemi var.

Sahanın her yerine ayak basan ve Fenerbahçe’nin en tempolu oyuncularından biri olarak görünen Ferdi, kanat bek olarak görev almasına rağmen merkeze devrilerek arkadaşlarına oluşturduğu alan ve takım arkadaşlarıyla oluşturduğu pas üçgenleriyle birlikte Fenerbahçe’nin üçüncü bölgede rahatlamasında kritik bir rol oynuyor.

Bu sezon skor katkısı yapmaya da başlayan ve Milli Takım tercihi merakla beklenen bir oyuncu olan Ferdi Kadıoğlu’nun bu gelişimi hocası Vitor Pereira tarafından da değerli bulunuyor.

Fenerbahçe Ferdi’yi Kullanarak Trabzonspor’u Nasıl Alt Edebilir?

Bilindiği üzere Trabzonspor, ligte güçlü ve zayıf yönleri en belirgin olan takımlardan birisi. Güçlü yanlarından belki de en kritik olanı Karadeniz temsilcisinin tempoyu düşürdüğü anlarda dahi skora gidebilme yeteneği olarak karşımıza çıkıyor.

Bununla birlikte çok güçlü bir hücum hattı olan Trabzonspor’da bireysel yetenekleriyle fark yaratabilecek oyuncu sayısı da yüksek. Savunma anlamında 8 haftalık periyodun en güçlü takımlarından biri olan Fenerbahçe, Trabzon’un hücumcularını durdurmak istiyorsa birebir eşleşmelerde ve alan paylaşımlarında oldukça dikkatli olmalı.

Bununla birlikte Trabzonspor’un sol tarafının Nwakaeme’nin takım savunmasındaki eksikliği ve yeterli olmayan bekleri nedeniyle zayıf olduğu düşünüldüğünde Vitor Pereira’nın Ferdi’yi öne çıkarmasının bir gerekçesi de ortaya çıkmış oluyor.

Ferdi’nin her iki kanatta da oynuyor olabilmesi Trabzonspor’un sol tarafında direkt bir tehdit potansiyeli taşırken, oyuncunun merkeze devrilebiliyor olması geçiş oyunlarında Fenerbahçe’nin yerleşemeyen Trabzonspor karşısında sayısal üstünlük sağlamasına da yardımcı olabilir.

Oyunun her iki tarafında da elinden gelen en iyi performansı gösteren Ferdi’nin savunma konusundaki gelişimi Trabzonspor karşısında Fenerbahçe’yi rahatlatacak bir diğer etmen olabilir.