Mesut Özil Oyundan Çıkmaya Mecburdu

Mesut Özil Oyundan Çıkmaya Mecburdu

16 Eylül 2021 Kapalı Yazar: 4x4FutbolGuncel

Sezona aldığı galibiyetlerle iyi bir başlangıç yapan Fenerbahçe, Süper Ligin 4. Haftasında Sivasspor ile 1-1 berabere kalarak ilk puan kaybını yaşadı. Maçtan sonra Mesut Özil’i oyundan alan Vitor Pereira eleştirilere maruz kaldı. Yıldız oyuncunun 60.dakikada oyundan alınmasının sebebi belli oldu.

Bilimsel Verilere Dayanıyor

Arsenal’dan büyük umutlarlarla transfer edilen Mesut Özil, geçen seneden bu yana çıktığı maçlarda isteneni verememesi hayal kırıklığı yaratıyor. Geçen sezon fizik ve kondisyon olarak yeterli seviyede olmayan Özil, bu sezon takımıyla beraber sezon başı kampı geçirmesine rağmen hala istenen seviyede olmamasının sebebi belli oldu. Bu sezon takımın hücumdaki lideri olması beklenen Yıldız futbolcu, Maksimum 60 dakikalık oyuncu olarak görülmeye başlanmasının neden belli oldu.

Sivasspor beraberliğiyle ligde ilk puan kaybını yaşayan Sarı lacivertlilerde Mesut Özil’in maçın 60.dakikasında kenara gelmesinin sebebi bilimsel verilere dayanıyor. Pereira ve ekibinin takımın başına geçtiği günden bu yana her oyuncunun durumunu yakından analiz ettiği ve kimin kaç dakika sahada kalması gerektiğini hesaplayan bir ekip olduğu öğrenildi. Sezon başından itibaren takımda sakatlanan oyuncu sayısının artması sebebiyle Portekizli teknik adam ve ekibi oyuncuların sakatlık risklerini hesaplıyor. Mesut Özil’in Sivasspor maçının 60.dakikada oyundan çıkmasının sebebi de bu raporlara dayanıyor.

Özil’in Sakatlık Riski Hesaplanıyor

Verilere göre Yıldız futbolcunun 60’dan sonra yoğun tempoyu kaldırabilecek bir fizik güce sahip olmadığı için sakatlık riskinin yüksek olduğu anlaşıldı. Portekizli teknik adam, 34 yaşındaki futbolcuyu istenen fizik gücüne ulaşana kadar zaman zaman ilk 11’de başlatıcak. Pereira’nın ekibi şu an için Mesut’un 60 dakikadan fazla sahada kalmasını riskli buluyor. Sivasspor maçının ardından Teknik heyete sert eleştiriler yapılsa da aslında bu değişikliğin mecburi yapıldığı anlaşıdı. Bu yüzden Mesut’un geçen sezon yaşadığı sıkıntıyı bu sezon yaşamaması için oyuncuya süre verilecek.

Pereira ve ekibi Özil’in durumunu yakından takip etmekle birlikte fizik ve kas gücü hesaplanarak kaç dakika oynaması gerektiği hesaplanıyor. Sakatlık ihtimalinin sıfıra inmesi durumunda Yıldız futbolcu 90 dakika sahada forma giyebilecek. Yoğun bir maç fikstürüne girecek olan Fenerbahçe, zorlu Frankfurt maçından ardından Başakşehir ile karşılaşacak. Bu maçlar göz önüne alındığında Mesut Özil’in kaç dakika oynaması gerektiği bu verilere göre belirlenecek.