Galatasaray’ın Tasarruf Planları

Galatasaray’ın Tasarruf Planları

20 Şubat 2021 Kapalı Yazar: 4x4FutbolGuncel

Galatasaray başkanı Mustafa Cengiz, bir önceki başkan Dursun Özbek’ten devraldığı 65 milyon euro’luk takım bütçesini, 3 sene içerisinde maliyet açısından 10 milyon euro indirdi. Sarı kırmızılıların şimdiki hedefi ise 55 milyon euro’ya indirilen bu yıllık maliyeti 40 milyon euro’ya indirmek olacak.

2020 – 2021 sezonunda Galatasaray’ın A Takımı’nın futbolcu-teknik heyet maaşları, personel gideri, deplasman masrafı gibi harcama kalemlerini içeren yıllık bütçesi 55 milyon euro’ya dayandı. Bu yüzden sarı kırmızılı yönetim, indirimli sözleşmelerle ve sezon sonunda bazı futbolcuların takımdan ayrılması ile bu harcama bütçsini 40 milyo euro’ya düşürmeyi hedefliyor.

Bazı Futbolcular İçin Yeni Sözleşmeler

Galatasaray, A Takım bütçesini aşağıya çekmek adına planlarını yaptı ve ilerleyen dönemlerde bunları hayata geçirmek için harekete geçecek. İlk olarak sezon sonunda yolların ayrılmasına kesin gözüyle bakılan isim Radamel Falco olacak. Uzun bir sakatlık dönemi yaşayan ve takıma beklenilen kadar katkı sağlayamayan Kolombiyalı futbolcu, sezon sonunda sarı kırmızılı takıma veda edecek. Radamel Falcao’nun takımdan ayrılması ile Galatasaray, yıllık 5 milyon euro’luk bir bütçeden kurtulmuş olacak.

Öte yandan sarı kırmızılı takım bazı futbolcuların sözleşmelerinde ise indirime gidecek. Galatasaray’ın uzun yıllardır kalesini koruyan başarılı file bekçisi Fernando Muslera, sözleşmesinde 1 milyon euro indirime gidebileceğini yönetime iletti.

Diğer taraftan sarı kırmızılı yönetim, yıllık 3.3 milyon euro kazanan Belhanda’ya ise 1.5 milyon euro’luk yeni bir teklif sunacak. Yıllık ücreti yüksek futbolculardan olan Emre Akbaba’ya ise Galatasaray, TL üzerinden yeni bir anlaşma sağlamaya çalışacak.

Bazı Futbolcular İle Yollar Ayrılıyor

Sarı kırmızlı takım, bir yılda harcanan bütçeden tasarruf yapmak adına birçok planını hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bir yandan yüksek maaş alan futboların sözleşmelerinde indirim yapmayı planlayan Galatasaray, diğer yandan da sözleşmesi sona erecek olan bazı futbolcular ile yollarını ayıracak.

Teknik direktör Fatih Terim’in yönetime ilettiği raporlar neticesinde bu sezon takımda kiralık olarak oynayan Etebo ve Saracchi ile sezon sonunda yollar ayrılacak. Böylelikle Galatasaray, bu iki futbolcudan toplamda 2.5 milyon euro tasarruf etmiş olacak. Öte yandan senede 1.4 milyone euro alan Linnes ve yıllık 7 milyon TL alan Şener Özbayraklı ile yeni sezonda yeni bir sözleşme yapılmayacak.