Galatasaray ve Fenerbahçe Kriptoda da Ezeli Rakip

Galatasaray ve Fenerbahçe Kriptoda da Ezeli Rakip

25 Kasım 2021 0 Yazar: 4x4FutbolGuncel

Galatasaray ve Fenerbahçe’nin ezeli mücadelesi farklı mecralarda da sürüyor. Yeşil saha dışında da yaşanan ezeli mücadele kripto para piyasasının gelişmesiyle oraya da taşındı. Dünyadaki birçok kulübü takip eden Türk futbol kulüpleri kendi taraftar tokenları çıkartmaya başladı. Türkiye’de Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor başta olmak üzere birçok farklı kulübün fan tokenı bulunuyor.

Spor kulüpleri bu tokenlar sayesinde kendilerine gelir sağlıyor. Taraftarlar ise bu tokenlara yatırım yaparak kazanç sağlamanın dışında kulüplerin sunduğu özel avantajlardan da faydalanıyor.

Galatasaray ve Fenerbahçe tokenlarının en çok işlem gördüğü fan token piyasasında şu ana kadar en çok değerlenen Türk fan tokenı olarak Galatasaray yerini almış durumda. Açıklanan bilgilere göre yatırımcısına en çok kazandıran Türk taraftar tokenı Galatasaray oldu.

Piyasaya çıktığında 10 TL olan Galatasaray Fan Token 7-8 kat değerlenerek 80-90 lira bandında bulunuyor. Kripto para piyasasında fiyatlar çok değişken olduğu için bu fiyat da her an değişebilir.

Spor Takımları Neden Kripto Para Çıkartıyor

Kripto para piyasasının dünyada bu kadar çok rağbet görmesiyle birlikte spor kulüpleri de kendi taraftar tokenlarını çıkartmaya başladı. Dünyada Barcelona, PSG, Porto, Manchester City, Juventus gibi birçok büyük devin öncü olduğu taraftar token piyasası da gün geçtikçe büyüyor.

Kulüpler taraftar tokenlar sayesinde kendilerine yeni bir gelir kapısı açmayı hedefliyor. Piyasa hacmine göre gelir elde eden kulüplerin taraftar token fiyatları da anlık olarak değişiklik gösterebiliyor. Kripto para piyasasındaki fiyatların çok oynak olmasından dolayı taraftarların bazıları bu süreçlere şüphe ile yaklaşıyor.

Türk takımları da bu gelişmelerden geri kalmamak için kripto para piyasaları ile anlaşmalar yaparak kendi taraftar tokenlarını çıkartmaya başladı. Birçok Türk takımının taraftar tokenı an itibari ile Paribu’da işlem görüyor.

Türkiye’de kripto para piyasasına ilgi her gün artsa da istatistiklere göre çoğu taraftar hala bu taraftar tokenlara güven duymuyor. Yapılan yatırımın kazanç sağlamasının yanında kayıpla da sonuçlanmasından dolayı taraftar tokenlara şüphe ile yaklaşan taraftarlar da mevcut.

Türkiye’de Hangi Takımların Tokenları Var

Her geçen gün Türk takımları da kendi tokenlarını çıkartmaya devam ediyor. Token piyasasının başında Galatasaray ve Fenerbahçe geliyor. Galatasaray ve Fenerbahçe dışında dört büyüklerden Trabzonspor’un da taraftar tokenı bulunuyor. Beşiktaş’ın da alınan son bilgilere göre token çıkartacağı konuşuluyor. Kripto piyasaları ile görüşen Beşiktaş’ın farklı firmalardan teklif aldığı biliniyor.

Beşiktaş’ın da bu piyasaya girmesi ile birlikte taraftar token piyasasında da dört büyüklerin mücadeleri taraftarlar tarafından takip edilecek.

Süper Lig takımlarının dışında 1. Lig takımları da kendi tokenlarını çıkartarak bu piyasadan gelir elde etmek istiyor. İşte Türkiye’de taraftar token sahibi başlıca takımların listesi:

Galatasaray – Fenerbahçe – Trabzonspor – Başakşehir – Eskişehirspor- Kocaelispor – Denizlispor – Gençlerbirliği – Bursaspor – Fatik Karagümrük – Göztepere – Karşıyaka