FENERBAHÇE’NİN ŞİKE DAVASI SONUÇLANIYOR

FENERBAHÇE’NİN ŞİKE DAVASI SONUÇLANIYOR

6 Haziran 2021 Kapalı Yazar: 4x4FutbolGuncel

2011 yılında Fenerbahçe özelinde de yapılan şike davası o dönem büyük bir ses getirmişti. Dönemin en merak edilen ve gündemine gelinen olayı şike davasının süreci bugün de hala devam ediyor. O dönem boyunca neler oldu, süreç nasıl devam etti ve ediyor bu yazımızda onlara yer verdik.

Sözde şike davası ise 14 Şubat 2012’de başladı. Sarı lacivertli taraftarlar, Fenerbahçe’ye ve dolayısıyla Türk futboluna karşı yürütülen bu yıpratma operasyonunda, Fenerbahçe Spor Kulübü’nü savunmak için Silivri’deydi. Aziz Yıldırım aslında o gün, “ne şikesi, memleket elden gidiyor” diyerek, FETÖ/PDY’nin yürüttüğü sözde şike davasının, kamuoyunu aldatmak ve Fenerbahçe üzerinden Türk futboluna zarar vermek amacıyla organize edildiğini açıklıyordu. Yıllarca süren sözde şike davasının sonucunda, 5–9 Ekim 2015 tarihleri arasında, Sanık Aziz Yıldırım’ın tüm suçlardan beraatına karar verildi. Bu beraatın ardından ise 2016 yılında futbolda şike kumpası davası açıldı.

DURUŞMADA ALİ KOÇ DA VARDI

2016’da, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısında görülen futbolda şike kumpası davası karara bağlandı ve operasyonda ön planda olan isimler ağır cezalar aldı. Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç’un da yer aldığı duruşmada, kapatılan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, daha önceden “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan mahkûmiyet aldığı için bu suçtan davanın reddine karar verilirken, 76 kez “haberleşmenin gizliliğini ihlal”, 91 kez “iftira” ve 166 kez “resmi belgede sahtecilik” suçlarından ise tam 1406 yıl hapis cezası aldı.

NAZMİ ARDIÇ, LOKMAN YANIK VE AHMET KALENDER’E DE CEZA YAĞDI

Öte yandan söz konusu davada eski emniyet müdürü Nazmi Ardıç, 70 kez “haberleşmenin gizliliğini ihlal”, 17 kez “iftira” ve 135 kez “resmi belgede sahtecilik” gibi suçlardan toplamda 2 bin 412 yıl 19 ay hapis cezasına çarptırıldı. FETÖ/PDY’nin sözde şike davasının soruşturmasını hazırlayan Lokman Yanık ise 91 kez “iftira”, “silahlı terör örgütüne yardım” ve “resmi belgede sahtecilik” gibi suçlardan toplamda 161 yıl 8 ay hapis cezasına mahkûm edildi. Mahkemede, sözde futbolda şike soruşturmasını başlatan ilk polis olan Ahmet Kalender de en az 588 yıl hapis cezasına çarptırıldı.