Fenerbahçe’den Forma Hamlesi

Fenerbahçe’den Forma Hamlesi

25 Temmuz 2021 Kapalı Yazar: 4x4FutbolGuncel

Büyük umutlarla başladığı 2020-21 sezonunu üçüncü sırada bitirip kupa hasretini yedi yıla çıkaran Fenerbahçe, yeni sezon öncesi farklı bir yapılanmaya gitti.

Darmstadt formasıyla Bundesliga 2’de gol kralı olan Serdar Dursun ve Alanyaspor ile sözleşmesi sona eren İngiliz stoper Steven Caulker’ı renklerine bağlayan Fenerbahçe, takımın başına da 2015-16 sezonunda çalıştığı Portekizli teknik direktör Vitor Pereira’yı getirdi.

Sarı lacivertli takım, Vitor Pereira yönetiminde yeni sezon hazırlıklarına devam ediyor. Transfer çalışmalarına da dört koldan devam eden Fenerbahçe’de yönetim yeni sezon kurallarını da belirledi. Yönetimin aldığı bir karar dikkatleri çekti. Fenerbahçeli oyuncular, bundan sonra maç sonunda rakip oyuncularla forma değiştiremeyecek.

Gelenek Sona Erdi

Fenerbahçe yönetiminin aldığı karara göre bundan sonra sarı lacivertli oyuncuların maçlarda giydiği formalar, satışa çıkarılacak. Bu da oyuncuların maçta giydiği formaları rakipleriyle değiştiremeyeceği ve evlerine götüremeyeceği anlamına geliyor.

Fenerbahçe, 2020-21 sezonunda bazı futbolcuların formalarını açık artırmada satıp gelir elde etmeyi denemişti. Sarı lacivertli kulüp, bu çalışmanın başarılı olmasından sonra maçta giyilen formaları açık artırmada satma uygulamasını zorunlu hale getirdi. Fenerbahçe yönetiminin aldığı karara göre futbolcular maç bittikten sonra formalarını kulübün malzemecisine teslim edecek.

Dolayısıyla Fenerbahçeli futbolcular artık formalarını rakipleriyle değiştiremeyecek veya evlerine götürüp saklayamayacak. Fenerbahçe, malzemecilerin topladığı formaları internet sitesindeki açık artırma bölümünden satıp maddi gelir elde edecek.

Sarı lacivertli kulüp, bu sistemi 2020-21 sezonunda bazı maçlarda denemiş ve iyi bir gelir elde etmesi sonrasında bu uygulamayı zorunlu hale getirmişti. Fenerbahçe, oyuncuların maçta giydiği formaları Fenerium’un internet sitesindeki açık artırma bölümünden satışa sunuyor.

Mesut Özil’in geçen sezon Ankaragücü maçında giydiği forma, 5 bin 600 TL’den satılmıştı.

Kulüpler Birliği’nde Örnek Oldu

Fenerbahçe’nin yaptığı bu uygulama, Kulüpler Birliği toplantısında da örnek olarak gösterildi. Süper Lig’de mücadele eden birçok takım, maddi gelir elde edebileceği yolları deniyor. Fenerbahçe’nin maç formalarından elde ettiği gelir, diğer kulüpler tarafından da beğeni topladı ve Süper Lig’de mücadele eden kulüplerden bazılarının da yeni sezonda bu uygulamayı deneyebileceği öğrenildi.