Fenerbahçe Oyun Stilini Değiştirecek

Fenerbahçe Oyun Stilini Değiştirecek

4 Aralık 2020 Kapalı Yazar: 4x4FutbolGuncel

Süper Lig takımlarından Fenerbahçe bu sezon takımını adeta baştan aşağıya değiştirdi. Neredeyse her mevkiye transfer yaptı ve şu an ligde en geniş kadro derinliğine sahip takımların başında geldiği bir gerçek.

Kadrosundan iki farklı 11 çıkartabilecek kapasitede olan Fenerbahçe, bu kadar oyuncu çeşitliliği olmasına rağmen hala oturmuş bir sisteme sahip değil. Şüphesiz kadro bu kadar derin ve geniş olunca, teknik direktör Erol Bulut’unda ideal 11’ini bulması bir hayli zor oluyor.

Forma kapma yarışının oldukça yüksek bir seviyede olduğu gözlenen Fenerbahçe’de, henüz oturmuş bir 11’i yok ya da her maça neredeyse aynı 11’le çıktığı söylenemez. Öte yandan Fenerbahçe yıllardır 10 numara eksikliği çekiyor. En son Alex de Souza’nın bırakmış olduğu 10 numara pozisyonunu, kim gelirse gelsin dolduramadı.

10 Numara Sistemi

Şüphesiz, geçtiğimiz yıllarda Fenerbahçe’de 10 numara denildiği zaman akıllara gelen ilk ve tek isim Alex de Souza olurdu. 10 numara pozisyonu ile bütünleşen ve hatta efsaneleşen Alex de Souza’nın takımından ayrılmasından sonra, Fenerbahçe yönetimi bu pozisyonu yıllardır dolduramıyor.

Kim gelirse gelsin, o pozisyonda oynarsa oynasın, sarı lacivertli taraftarların klasikleşen bir sözü olan “Bir Alex Değil” sözleri kullanılıyor. Onun gibi bir futbolcunun Fenerbahçe’ye gelip gelemeyeceği tartışıla dursun, şu anda Fenerbahçe eğer şampiyon olmak istiyorsa bu boşluğu en kısa zamanda doldurmak zorunda.

Bu sezon şimdiye kadar oynanan maçlarda, 10 numara pozisyonunda sürekli farklı isimler oynadı. Bazı maçlarda Ozan Tufan, bazı maçlarda Pelkas, bazı maçlarda Sosa ve bazı maçlarda ise Mert Hakan 10 numara pozisyonunda denendi. Fakat bu düzen bir türlü oturmadı ve sonuç olarak istenilen verim alınamadı.

Öten yandan edinilen bilgilere göre, Erol Bulut bir türlü oturmayan bu sisteme kesin olarak bir çözüm bulmak istiyor. Bu yüzden de bu 10 numara pozisyonu için sadece Mert Hakan ve Pelkas ikilisini kullanacağı söyleniyor.  

Farklı Bir Sistem Denenecek

Fenerbahçe bu sezonki kadro derinliğine rağmen, bir türlü oturmayan 10 numara sistemine kalıcı bir çözüm bulmak istiyor. Bu bağlam teknik direktör Erol Bulut, Mert Hakan ve Pelkas’ı bu pozisyonda oynatacağı söyleniyor.

Bu hafta Denizli’ye karşı mücadele edecek olan Fenerbahçe’de Gustova, Beşiktaş maçında gördüğü kartla bu maçta cezalı duruma düştüğü için oynayamayacak. Öte yandan yine Beşiktaş maçında çok fazla top kaybı yapan ve bu yüzden oyundan alınan Sosa geçtiğimiz hafta boyunca eleştirilmişti.

Fakat Erol Bulut’un bu maça özellikle Gustavo’nun yokluğunda kilidi açma açısından Ozan ve Sosa ikilisiyle çıkmasıyla bekleniyor. Önümüzdeki haftadan itibaren ise bu pozisyonda dönüşümlü olarak gerçek mevkileri olan Mert Hakan ve Pelkas’ı sürekli olarak oynatması bekleniyor.