Fenerbahçe Galibiyete Hasret

Fenerbahçe Galibiyete Hasret

17 Kasım 2021 0 Yazar: 4x4FutbolGuncel

Spor Toto Süper Lig’in 13. Haftasında Galatasaray’a konuk olacak Fenerbahçe’de derbi hazırlıkları sürüyor. 8. Haftadan beri büyük bir çöküş yaşayan Fenerbahçe’de Portekizli teknik direktör Vitor Pereira’nın Galatasaray maçındaki tek hedefinin galibiyet olduğu öğrenildi.

Ligde oynadığı son 4 maçta galibiyet alamayan Fenerbahçe’de teknik direktör Vitor Pereira’nın Galatasaray karşısında alınacak bir galibiyetle çıkışa geçmeyi hedeflediği öğrenildi.

Pereira’nın tüm bu çalışmalarına rağmen sarı lacivertli takım, son dönemde Galatasaray karşısında galibiyet almakta zorluk çekiyor. Fenerbahçe, Galatasaray ile oynadığı son 8 maçta galibiyet yüzü göremedi.

Sarı lacivertlilerin Galatasaray derbilerinde aldığı son galibiyet, 2016-17 sezonunda geldi. Fenerbahçe, 23 Nisan 2017 tarihinde oynanan maçta Galatasaray’ı Josef de Souza’nın 90+1. Dakikada attığı kafa golüyle mağlup etmişti.

Derbi Galibiyetleri Sona Erdi

Fenerbahçe’nin derbilerdeki kötü gidişi yalnızca Galatasaray maçlarında da olmuyor. Sarı lacivertli takım, oynadığı son 10 İstanbul derbisinden galibiyet çıkaramadı. Fenerbahçe’nin kazandığı son İstanbul derbisi, 2019-20 sezonunda oynanan Beşiktaş maçıydı.

Sarı lacivertliler, 22 Aralık 2019’da oynanan maçta Abullah Avcı yönetimindeki Beşiktaş’ı Max Kurse, Ozan Tufan ve Vedat Muriqi’nin golleriyle mağlup etti.

Seriler Bitti

2000’li yılların başından itibaren derbi maçlarda çok iyi bir performans göstermeye başlayan Fenerbahçe’de bu özelliği kaybolduğu gözlemlendi. Sarı lacivertli takım, hem iç saha hem de deplasmanda oynadığı derbilerde çok zor kaybeden bir takım olarak ün kazanmışken son dönemde derbi maçlarda galibiyet almakta zorlanıyor.

Fenerbahçe’nin derbilerdeki yükselişi, 1999-2000 sezonunda Galatasaray ile deplasmanda oynanan maçta başladı. Galatasaray’ın UEFA Kupası finaline yürüdüğü günlerde oynanan maçta Fenerbahçe’ye hiç şans verilmiyordu. Sarı lacivertli takım buna rağmen Samuel Johson’ın serbest vuruştan attığı golle ezeli rakibini 1-0 mağlup etmeyi başarmıştı.

Fenerbahçe, Galatasaray karşısında tam 20 yıl, Beşiktaş karşısında ise tam 15 yıl iç sahada kaybetmeme serisi yakaladıktan sonra bu iki seri de bozuldu. Sarı lacivertli takım, 2019-20 sezonunda Galatasaray’a iç sahada 3-1 mağlup oldu.

Fenerbahçe, Galatasaray ile ligde oynadığı son iki iç saha maçında da mağlup oldı. 2019-20 sezonunda Fenerbahçe’yi mağlup ederek 20 yıllık seriyi bozan Galatasaray, 2020-21 sezonunda Kadıköy’de 1-0 kazandı ve Fenerbahçe karşısında deplasmanda galibiyet serisi yakaladı.

Fenerbahçe’nin Beşiktaş karşısındaki iç saha serisi de 2020-21 sezonunda sona erdi. 2004-2005 sezonunda oynanan ve Beşiktaş’ın 4-3 kazandığı maçtan sonra Kadıköy’de Beşiktaş’a tam 15 yıl yenilmeyen Fenerbahçe’nin bu serisi, 2020-21 sezonunda oynanan ve Beşiktaş’ın tekrar 4-3 kazandığı maçla sona erdi.

Hedef Mutlak Galibiyet

Fenerbahçe teknik direktörü Vitor Pereira’nın bu durumun farkında olduğu ve camianın şampiyonluk inancını toplamak adına Galatasaray karşısında çok net bir galibiyet almayı hedeflediği öğrenildi.

Teknik direktör Vitor Pereira ve kaptan Mesut Özil, takımla yapılan toplantıda Galatasaray derbisinin Fenerbahçe için ne kadar önemli olduğunu oyunculara anlattı. Vitor Pereira’nın Galatasaray maçına çok farklı bir planla çıkıp herkesi şaşırtacağı da öğrenildi.