Fenerbahçe Başkanlık Seçimine Hazırlanıyor

2018 yılının Haziran ayında başkan seçilen Ali Koç’un üç yıllık görev süresi sona erdi. Bu yüzden, Fenerbahçe’de 25 – 26 Haziran tarihlerinde kongre heyecanı yaşanacak. Bu kongrenin farklı bir özelliği daha bulunuyor. Fenerbahçe kulüp tarihinde ikinci kez bir kongre statta yapılacak.

Fenerbahçe’de Ali Koç Yeniden Aday

Üç yıllık görev süresi içerisinde istenilen başarıları yakalayamayan Ali Koç; tüm kongre üyelerinden ve kulüp taraftarlarından bir dönem daha talep etmişti. Bilhassa maddi konularda elini taşın altına sokan Ali Koç’un bu seçimi kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Ancak, Ali Koç dışında farklı adaylar da bulunuyor. Engin Verel ve Eyüp Yeşilyurt’un da başkanlık için yarışacağı biliniyor.

Fenerbahçe’de genel kurul toplantısı; 26 Haziran tarihinde yapılacak. Kulüp aidatını yatıran 29 bini aşkın üyenin oy kullanması bekleniyor. Sabah 10.30 itibariyle başlayacak olan seçimin sonuçlarının gün içerisinde açıklanacağı tahmin ediliyor.

Galatasaray’da olduğu gibi Fenerbahçe’de de başkanlık seçimi koronavirüs sebebiyle ertelendi. Kongre tarihi ilk aşamada 29 – 30 Mayıs olarak belirlenmişti. Ancak, kapanma sürecinden dolayı Haziran ayının başına ertelenmişti. Son aşamada ise kademeli normalleşme süreci dolayısıyla 25 – 26 Haziran tarihlerine ertelenmek zorunda kaldı.

26 Haziran Cumartesi Günü Fenerbahçe’nin Yeni Başkanı Belli Oluyor

Kongrenin ilk günü 25 Haziran olarak belirlenmişti. Bu bağlamda, yönetim ve denetleme kurulunun ibra edilmesinin yanı sıra 2021 yılının bütçesi; üyelerin onayına sunulacak. Buna ek olarak, tüm başkan adayları, birer konuşma yapacaklar. Buna ek olarak, başkan, yönetim kurulu ve diğer kurulların belirleneceği seçim işlemi ise 26 Haziran tarihinde yapılacak.

26 Haziran Cumartesi günü oy verme işleminin tamamlanmasının ardından sandıklar toplu olarak açılacak. Genel kurul divan başkanının liderliğiyle beraber tüm oylar sayılacak. Sonuç olarak, oy sayma işleminin tamamlanmasıyla beraber Fenerbahçe’nin yeni başkanı açıklanacak.

Ali Koç dışında Eyüp Yeşilyurt’un da aday olduğu biliniyor. Bunun yanı sıra, Engin Verel’in başkan adayı olup olmayacağı ise henüz kesinleşmedi. Ali Koç ve Eyüp Yeşilyurt; seçim öncesinde FB TV’de projelerini açıklayacakları birer konuşma yapacaklar.