BEŞİKTAŞ’TA YENİ TRANSFER GÜNDEMİ

Transfer dönemine son günler kala Beşiktaş’ta bir transfer gündemi daha ortaya atıldı. Hulk ile çalışmalar sonuç vermeyince kara kartal Beşiktaş ekibi rotalarını Afrika’ya çevirdi.

Gervais Yao Kouassi bilinen adıyla Gervinho Beşiktaş’ın transfer radarına girdi. Transfer sonucu ne olur, nasıl biter bilmiyoruz ama bu yazımızda Gervinho’nun kariyeri üzerine incelemeler yaptık.

GERVİNHO’NUN KARİYERİ

Gervais Yao Kouassi 27 Mayıs 1987 doğumlu, daha fazlaca Gervinho olarak bilinen, İtalyan kulübü Parma ve Fildişi Sahili ulusal ekibi için forvet olarak oynayan Fildişi ustalaşmış bir futbolcudur.

Beş Afrika Uluslar Kupası turnuvasında ve iki Dünya Kupası’nda kadrolarının bir parçasıydı. Gervinho, Fildişi Sahili Anyama’da doğdu. Kariyerine, beş sene geçirdiği meşhur ASEC Abidjan gençlik akademisinde başladı.

ASEC Abidjan’da, ASEC Abidjan’ı eğiten Brezilyalı teknik direktör tarafından, ismi Gervais’den türetilen Brezilya Portekizcesi tarzı “Gervinho” takma ismi verildi. Portekizce’de “-inho” soneki küçüklüğü ve / ya da sevgiyi belirtir, bu durumda faal bir şekilde “Küçük Gervais” anlamına gelir.

Bunu takiben, ustalaşmış oldu Ivorian Deuxieme Division Zone Four side Toumodi F.C.’ye taşındı. 17 Ağustos 2018’de Gervinho, eski Roman ekip arkadaşı Salih Uçan ile beraber Parma Calcio 1913’e imza atarak Serie A’ya döndü. İlk Parma maçına, deplasmanda S.P.A.L’ye 1-0 yenilerek yedek olarak girdi.

Dokuz gün sonrasında ve 1 Eylül’de kulübe ilk başlangıcında, şampiyon Juventus’a 2-1 ev sahibi yenilgisi attı. Üç hafta sonrasında, Cagliari’ye karşı ev sahibi olduğu 2-0 galibiyetinde, bütün sahayı topla koşarak “şaşırtıcı bir gol” attı. Serie A 22. turda, 2 Şubat 2019’da Parma’yı 3–3 final skorunda Juventus’a karşı berabere kılmak için iki gol attı. Ekim 2019’da Parma ile sözleşmesini 30 Haziran 2022’ye kadar uzattı.

OYUN TARZI

Gervinho çoğu zaman bir forvet olarak, daha sık kanatta konuşlandırılır ve tipik bir orta saha oyuncusundan daha saldırgan bir rol üstlenir. Hızlı, güçlü, enerjik ve çevik bir oyuncu, iyi top kontrolü ve top sürme becerilerine sahip, bu da kısa, süratli hız patlamaları ve ani istikamet değişimleri ile birleştiğinde, onu fazlaca direkt bir oyuncu olarak kabul edilmesine yol açıyor.

Lille ve Roma’da Gervinho’yu yöneten Rudi Garcia, kendisini güvene gereksinim duyan ve ekip arkadaşları için fırsatlar yaratan bir oyuncu olarak nitelendirdi.