Beşiktaş’ta Gelecek Adına Yaşanan Gelişmeler

Beşiktaş’ta Gelecek Adına Yaşanan Gelişmeler

18 Aralık 2021 0 Yazar: 4x4FutbolGuncel

Beşiktaş geçen sezonu 2 kupa ile kapatan futbolculuk kariyerine de hem Beşiktaş alt yapısında başlamış olan hem de sonraki dönemlerde saha içinde gösterdikleri ile Beşiktaş efsaneleri arasına giren Sergen Yalçın daha sonra geçen sezon tecrübeli teknik adam Abdullah Avcı yönetiminde alınan kötü sonuçlar sonrasında görevine son verilmişti. Tecrübeli teknik adamdan boşalan teknik direktörlük koltuğuna oturan Sergen Yalçın geçtiğimiz sezonu hem süper lig hem de Ziraat türkiye kupası almayı başardı.

Bu sezon ise Sergen Yalçın yönetiminde Beşiktaş bu sezon elde edilen UEFA Şampiyonlar Ligindeki 0 çekerek tarihe kötü bir not düşüren ve de bunun yanı sıra süper ligde oynanan maçlarda da 7. Hafta ile 14. Hafta arasındaki maçlarda şampiyonlar liginde olduğu gibi süper lig maçlarında da oldukça kötü sonuçlar aldı. 8 maçlık Sergen Yalçın yönetimindeki bu süper lig periyodunda ise yalnızca 2 galibiyet alabildi ve 6 maçta mağlubiyet ile ayrıldı.

Alınan bu olumsuz sonuçlar sonrasında Beşiktaş’ta teknik direktör Sergen Yalçın önce GZT Giresunspor karşısında alınan ağır 0 – 4’lük mağlubiyet sonrasında yaptığı basın toplantısında sonraki gün ilk iş olarak yönetim ile görüşeceğini söyleyerek istifa imasında bulunmuştu.

Bu görüşmeden sonra yönetim kurulu sergen yalçın’a güvendiklerini aktarırken 2 kupalı teknik adamı istifa düşüncesinden vazgeçirmişler ve ilk istifası yönetim tarafından kabul edilmemişti. Bu olaylar sonrasında UEFA Şampiyonlar Ligi mücadelesinde alman ekibi Borussia Dortmund karşısında 5 – 0 skor ile mağlup oldu ve aradan geçen 10 gün sonrasında 2. Kez yönetim kuruluna istifasını sundu ve görevi bıraktı.

Beşiktaş Gelecek Adına Planını Belirledi

Bu noktada ise Beşiktaş sergen yalçın sonrasında hemen yeni bir teknik direktör arayışına başlamadan önce öncelikle yönetimsel olarak kararlar aldı. Alınan bu kararları ise Beşiktaş yönetimindeki görevli isimlerin zaman zaman yaptığı açıklamalardan çıkarmak pek de zor olmadı. Beşiktaş yönetiminin almış olduğu bu kararlar ise şu şekilde:

İlk olarak Beşiktaş artık menajerlerin listelerindeki futbolculardan transfer yapmayacak ve daha farklı bir konseptte transfer çalışmalarını yürüteceklerini ifade etti. Bu bahsi geçen farklı konsept ise sezon başında Galatasaray’ın yaptığı gibi ve bazı transferlerde Fenerbahçe’nin yapmış olduğu gibi hem yurt içinden hem de yurt dışından bazı genç oyuncuların gözlemcilerin izlemesi ve transfer edilmesi yönünde rapor sunmaları ile birlikte transfer yapmayı hedef haline getirdi.

İkinci karar ise ilk kuralın içinde geçiyor aslında ilk kuralda bahsettiğimiz gibi menajer listelerinden uzaklaşılıp gözlemci listelerindeki genç ve potansiyelli isimler kadroya katılmaya çalışılacak.

3. karar ise alt yapıya yatırımlar yapılıp alt yapıya da transfer yapacak.

4. karar ise takımın maliyetlerinin aşağı çekilmesi ve oyunculara yüksek miktarda maaş verilmekten vazgeçilecek maaş limiti olarak üst limit yönetim tarafından 1 milyon € olarak belirlendi.

Seçilecek teknik adamda ise bu şarlar aranacak.

Teknik Direktörlük Görevi İçin En Büyük Aday Bruno Pinheiro

Portekizli teknik direktör Bruno Pinheiro sergen yalçından boşalan teknik direktörlük koltuğuna oturacak yeni isim olarak belirlendi. Portekizin Estoril Praia takımında görev alan Portekizli teknik direktörün sezon sonunda sözleşmesi bitecek olması da Beşiktaş’ın kasasından çıkacak miktarın azalmasını sağlayacak.

Portekizli teknik direktör göreve gelmesi halinde Beşiktaş’tan 600 bin Euro yıllık ücret kazanacağı iddia edildi.