Beşiktaş ve Süper Lig Yarışı

Beşiktaş ve Süper Lig Yarışı

19 Şubat 2021 Kapalı Yazar: 4x4FutbolGuncel

Süper Lig’in 25. Haftasında Beşiktaş, zorlu bir Ankara deplasmanından Gençlerbirliği’ni 3-0 mağlup ederek zirve yarışındaki iddiasını sürdürdü. Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray arasında devam den kovalamaca da ilk maçını kaybeden ya da berabere kalan takım geri düşecek. Şu an için tüm takımların puanları aynı.

Takıma Kötü Başlangıç Yaptı

Sezon başındaki manzaraya bakılırsa Beşiktaş ve Sergen Yalçın için durum hiç de iç açıcı değildi. Fenerbahçe önemli transfer yaparken, Galatasaray ise Falcaolu, Diagneli, Belhandalı kadrosu ile bangır bangır geliyordu. Ligin başlangıcında (şu anda son sıralarda olsa da) Başakşehir bir önceki sezonun şampiyonu unvanı ile lige başlamıştı. Tüm takımların durumuna bakıldığında sadece Trabzonspor güç kaybetmiş gibi duruyordu.

Peki bu analizlerin içinde Beşiktaş neredeydi? Beşiktaş’a baktığımızda her şeyden önce Elneny, Caner, Gökhan gibi üç ustanın takımdan ayrılışı takımda büyük boşluklar yarattı. Burak Yılmaz gibi bir golcü, Boateng gibi de iyi bir alternatif oyucusunu kaybeden Beşiktaş sezona pek de iyi bir başlangıç yapmış sayılmaz.

Takımın lige bu denli eksik ve güçsüz başlaması sonrasında sıradan her teknik adam gerilir ve korkardı. Bu tarz durumlar fatura teknik adama kesilirdi. Fakat Sergen Yalçın korkmadı. Her darbede takımını ve kendisini güçlendirdi. Zor olanı başardı, kendisine ve oyuncularına güvendi.

Sergen Yalçın Takımına İnandı

Siyah beyazlı kadroya yeni katılan Ghezzal, Aboubakar, Welinton, Mensah, Josef De Souza, Larin, Roiser gibi oyuncular ile yoluna devam etti. Sergen Yalçın o kadar kapalı kutu davrandı ki siyah beyazlı takımın nasıl bir performans ve yol sergileyeceği kimse tarafından bilinmiyordu. Ligin ilerleyen zamanlarında savunmanın solu ve kalesi de alt yapıdan gelen iki genç oyuncuya emanet edildi.

Sergen Yalçın işte bu şartlarda takımı hayata geri döndürdü. Cesur hareketleri ile dikkat çeken Sergen Yalçın, zorlularla beraber bir olaylık olduğunu çok iyi biliyordu. Kendi inandığı doğrulara yeni eski tüm oyuncuların inandırdı. Teknik direktör Sergen Yalçın genç olan oyunculara kendisine güvendikleri takdirde geleceğe doğru emin adımlar atacaklarını söylerken zirveye çıkıp geri düşmüş olan oyunculara ise tekrar zirveyi göreceklerini söylemişti.