Belhanda Nasıl Oynadı ve Nasıl Gitti

Belhanda Nasıl Oynadı ve Nasıl Gitti

12 Mart 2021 Kapalı Yazar: 4x4FutbolGuncel

Galatasaray şok bir kararla Belhanda ile sözleşmesini tek taraflı olarak feshetti. 4 sezon sarı kırmızılı ekipte forma giyen Belhanda ayrılığı şok etkisi yarattı.

131 Maç, 22 Gol, 26 Asist

2017-18 sezonunda Dynamo Kyiv’den Galatasaray’a transfer edilen 31 yaşındaki on numara oyuncusu Belhanda Galatasaray formasıyla 131 maça çıktı. Golcü futbolcu sarı kırmızılı formayla 2 Süper Lig, 1 Ziraat Türkiye Kupası ve 1 de TFF Süper Kupası şampiyonlukları yaşadı. Süper Lig kariyeri boyunca 3 kez sarıdan kırmızı, 1 kez de direkt kırmızı kart gören oyuncu toplamda 4 kere oyun dışında kaldı.

Bu maçlarda 22 gol ve 26 asistlik bir performans gösteren oyuncunun sözleşmesi Süper Lig’in 29. Haftasında oynanan Sivasspor karşılaşması sonrası yaptığı açıklamalar nedeniyle kulüp tarafından tek taraflı olarak fesh edildi.

Ne Demişti?

İki hafta üst üste puan kaybeden Galatasaray’da bu kaybın nedeni araştırılıyor. Nedenlerin arasında zemin sorunu da bulunmakta. Futbolcular ve teknik adam defalarca bu konuyu dile getirmiş olsa da sorun bir türlü çözülemedi. Sivasspor’la yapılan maç sonrasında mikrofonlara konuşan Belhanda bu zemin sorununu tekrar gündeme getirdi.

Yaptığı açıklamada kötü zemin nedeniyle idarecileri eleştiren Belhanda’nın daha çok pas oyunu oynadıklarını ve zeminin bir an önce düzeltilmesi gerektiğini söyledi. Yöneticiler için sosyal medyada kendilerine ve medyaya bakacaklarına zemini çözsünler cümlesiyle sert bir çıkışta bulundu.

Yaptığı açıklama sonrasında yönetimin oklarını üstüne çeken Belhanda için Galatasaray’dan şok bir karar geldi. Oyuncunun sözleşmesi tek taraflı olarak feshedildi. Galatasaray kulübü tarafından KAP’a gönderilen yazıda, futbolcunun Kulüp’ün imajına ve Kulüp Yönetim Kurulu Üyelerinin saygınlıklarına zarar veren açıklamalarda bulunduğu ve sözleşmesinin derhal, tek taraflı ve haklı sebeple feshedildiği bildirildi.

Gerçekten Haklı Sebep Mi?

Spor hukukçularından bazıları yaptıkları açıklamalarda Galatasaray tarafından gösterilen açıklamaların haklı sebebi oluşturmadığını ve bu nedenle sözleşmenin feshi yerine para cezasının verilebileceğini söylemekte. Belhanda’nın bu fesih karşısında dava yoluna gitmesi durumunda ise sarı kırmızılı kulübün futbolcu hakkında tuttuğu kayıtların noter vasıtasıyla ihtarname göndererek kayda alıp almadığına ve hukuka ne kadar uygun olduklarına bakılacak.

Bu kayırlar hukuki olarak bir ispat oluşturmazsa Galatasaray zor durumda kalabilir. FIFA Galatasaray’ın fesih için sunduğu gerekçeleri yeterli bulmazsa sarı kırmızlı kulüp haksız fesih nedeniyle tazminata makhum edilebilir.