Galatasaray’da Belhanda Depremi


Takvimler 2017 yazını gösterirken Galatasaray ani bir kararla Wesley Sneijder’in 10 numaralı formasını yeni transferi Belhanda’ya verdi. Takımdan ayrılışı da takıma katılması gibi olaylı olan yıldız oyuncu sarı kırmızılı formayla 4. sezonunu tamamlamak üzereyken kulüp yönetimi tarafından alınan bir kararla sözleşmesi tek taraflı olarak feshedildi.


Olaylar Bu Noktaya Nasıl Geldi


7 Mart 2021 tarihinde oynanan Galatasaray – Sivasspor maçı sonrasında Younes Belhanda, verdiği röportajda kulüp yöneticilerini saha zemini konusunda eleştirdi. Bu röportajdan birkaç gün sonra Galatasaray yaptığı açıklamada, Faslı oyuncunun verdiği röportajın bir çevirisini paylaşarak oyuncu ile sözleşmenin feshedildiğini açıkladı.

Bu açıklamadan sonra adeta Galatasaray taraftarı ikiye bölündü. Bazı taraftarlar kararı doğru bulurken, bu kararı yanlış bulanların sayısı da bir hayli fazlaydı. Ligin tamamlanmasına yaklaşık 2-3 aylık bir süre kalmışken takımı olumsuz yönde etkileyeceğini düşünenlerin sayısı hiç de az değil.


Belhanda ve Galatasaray


Gelişi de gidişi de olaylı olan Younes Belhanda yaklaşık üç buçuk yıl giydiği sarı kırmızı forma ile 2 kez Türkiye şampiyonluğu, 1 kez de Türkiye Kupası ve Türkiye Süper Kupası kazandı. 131 Resmi maça çıktığı Galatasaray’da 22 gol, 26 asist yaptı. Bu verilerin dışında kulüpte performansı her zaman sorgulandı ve eleştirildi. 10 Numara mı, değil mi, pozisyonu nedir gibi tartışmalar ilk günden beri devam ederken saha içinde de zaman zaman yaptığı hareketler taraftarları bu eleştirilere yönlendirdi aslında.

Fenerbahçe derbisinde oyundan çıkmak üzereyken kırmızı kart görüp takımı 10 kişi bıraktı. Gol yollarında ve duran toplarda etkisi hep bir soru işareti oldu. Geldiği günden beri eleştirilerin odağı olan Belhanda Galatasaray formasıyla Kadıköy’de çıktığı 4 lig maçında da yenilmedi. Yıllar sonra Galatasaray Kadıköy’de kazanırken de sahadaydı.

Verilen bonservis ve maaşı da oyuncunun bu kadar gündemde olmasının sebeplerindendi. Belki de Sneijder gibi bir oyuncunun hemen ardından gelmeseydi Belhanda süreci çok daha farklı ilerleyebilirdi. Galatasaray oyuncuları bu olaya saha içinde nasıl bir tepki verecek bunu yakında göreceğiz.

Sözleşmenin feshinden sonra oyuncunun kalan sözleşme süreci ise şu anlık muamma. Kalan ücretini kulüp ödeyecek mi, Fifa mı bu sorunu çözecek yakında göreceğiz

.