Ali Koç Hayal Kırıklığı Yarattı

Ali Koç Hayal Kırıklığı Yarattı

12 Kasım 2021 0 Yazar: 4x4FutbolGuncel

Fenerbahçe’de yeni bir soluk olacağı düşünülerek büyük bir heyecanla başkanlığı istenen Ali Koç, Aziz Yıldırım’ın ilk dönemlerinde dahi bir sonraki başkan olarak gösteriliyor ve Fenerbahçe’de büyük işler yapacağı ifade ediliyordu.

2018 senesinde beklenen değişim gerçekleşti ve kulübün 20 senelik başkanı Aziz Yıldırım’ın yerine genç, potansiyelli Ali Koç başkan oldu. Ali Koç’un gelişiyle birlikte çok daha güzel günlerin geleceğini hayal eden Fenerbahçeliler, Ali Koç’un başkan seçilmesinden bu yana geçen 3 yılın sonunda ise büyük bir hayal kırıklığı yaşıyorlar.

Futbol başta olmak üzere birçok branşta eski günlerini arayan Fenerbahçe’de taraftarlar son birkaç maçtan bu yana Ali Koç’un istifasını ister hale geldi.

Ali Koç Vaat Ettiklerini Yapmıyor

Türkiye’nin en köklü ailelerinden Koç Ailesi’nin oğlu olan Ali Koç, hem bu prestijli ailenin bir üyesi olması hem de ciddi derecede iyi bir Fenerbahçeli olması ile öne çıkarılıyordu.

Aziz Yıldırım’ın son yılları başarısız geçen yönetiminin bitmesi gerektiğini düşünen Sarı Lacivertliler, uzun bir zamandan bu yana bekledikleri başkanlarına 2018 yılında kavuştular ancak geçen 3 senelik süreçte Ali Koç, Fenerbahçe tarihinin en başarısız başkanlarından birisi oldu.

Başkanlığa başladıktan sonra takımın başına getirdiği ilk teknik direktör olarak Philip Cocu’nun kendi başkanlığındaki tek teknik direktör olmasını istediğini belirten Ali Koç, geçiş dönemlerinde görev yapan hocalarla birlikte 3 senede tam 8 teknik direktörle çalışırken, bu 3 sene içerisinde tek bir başarı dahi kazanılamadı.

Aziz Yıldırım yönetiminde eleştirilen davranışların yapılmayacağını ve bambaşka bir yönetim politikasını izleyeceğini ifade eden Ali Koç, Fenerbahçe tribünlerinde birçok kez taraftarla tartıştı ve başkanlığın profesyonel atmosferini bir türlü soluyamadı.

Saha Dışı Olaylar Fener’i Etkiliyor

Basında yer alan haberlere göre futbol takımının mağlubiyet ortalamasına bakıldığında son 40 yılın en kötü başkanı olduğu ifade edilen Ali Koç, 3 senelik yönetimi boyunca saha dışı olaylara o kadar çok odaklandı ki Fenerbahçe’nin saha içerisinde nasıl bir performans sergilediği geri planda kalır oldu.

Yayıncı kuruluş BeinSports ile yaşanan tartışmalar, tansiyonu daha da geren açıklamalar tek bir sezonda Fenerbahçe’nin gündemini daha da gergin bir hale getirirken, sonrasında 28 şampiyonluğa dair yapılan kampanyalarla birlikte Fenerbahçe iyice saha dışına odaklanır oldu.

Bu sezonun 9’uncu haftasında oynanan Trabzonspor maçıyla birlikte belki de başkanlık kariyerinin en kötü reaksiyonunu veren Ali Koç, maçtan sonra eline aldığı megafonla birlikte tansiyonu daha da yükselten açıklamalar yaparken, alınan mağlubiyetin etkileri çok daha fazla büyüdü.

Trabzonspor karşısında alınan mağlubiyetten sonra FBTV’de maçın 23’üncü dakikada Kim-Min Jae’nin kırmızı kart görmesiyle birlikte Fenerbahçe adına bittiğine dair yapılan propagandalar, oyuncuların üzerinde kurulan baskı Sarı Lacivertlileri daha da kötü etkiledi.

9’uncu hafta sonunda Trabzonspor’un sadece 2 puan gerisinde olan Fenerbahçe, bu mağlubiyeti o kadar büyüttü ve saha içini unuttu ki, 12’inci hafta sonunda 10 puan geriye düştükleri yetmiyormuş gibi teknik direktör Vitor Pereira ile de ayrılık noktasına gelindi.