Vitor Pereira Fenerbahçe’ye Veda Etti

Vitor Pereira Fenerbahçe’ye Veda Etti

22 Aralık 2021 0 Yazar: 4x4FutbolGuncel

Ali Koç; 2018 yılının Haziran ayında başkan seçildi. İlk olarak, Hollandalı teknik adam PhillipCocu ile çalışmayı tercih etti. Fakat, Cocu; Fenerbahçe’de başarılı olamadı. ErwinKoeman; bir süre yardımcı antrenör olarak Fenerbahçe’de çalıştı. Ali Koç; taraftarların isteğini kıramayarak takımı 2013 – 2014 sezonunda şampiyon yapan Ersun Yanal’ı başa getirdi.

Fenerbahçe; 2018 – 2019 sezonunu altıncı sırada tamamladıktan sonra 2019 – 2020 sezonuna büyük umutlarla başladı. Ersun Yanal’ın çok başarılı olacağı düşünülüyordu. Ancak, Fenerbahçe’nin 23 Şubat 2020 tarihinde Kadıköy’de Galatasaray’a yenilmesi birçok şeyi değiştirdi. Ali Koç; Ersun Yanal ile yolları ayırmayı seçti. Yanal’ın ardından Zeki Murat Göle ve Tahir Karapınar; geçici olarak Fenerbahçe’yi çalıştırdılar.

Fenerbahçe; 2020 – 2021 sezonuna Erol Bulut ile başlamayı tercih etti. Genç teknik adam; tıpkı Ersun Yanal gibi Kadıköy’de Galatasaray’a yenildi. Sonuç olarak, Bulut ile Fenerbahçe’nin de yolları ayrıldı. Fenerbahçe; sezona Emre Belözoğlu ile devam etti. Belözoğlu; takımın başında az sayıda maça çıksa da başarılı bir performans gösterdi.

Ali Koç; Emre Belözoğlu’nun yerine yeni sezonda VitorPereira’yı tercih etti. Portekizli teknik adamın ne yapacağı merakla bekleniyordu. Bir süre iyi sonuçlar alan Pereira’lı Fenerbahçe; lider Trabzonspor’un bir hayli gerisinde kaldı. Son olarak, Beşiktaş ile 2-2 berabere kalan Fenerbahçe’de Pereira’nın görevine son verildi.

Vitor Pereira’nın Fenerbahçe Performansı Nasıldı?

Fenerbahçe; yaz döneminde uzun süre boyunca teknik adam aradı. Ancak, Ali Koç; takımı 2015 – 2016 sezonunda da çalıştıran Vitor Pereira’da karar kıldı. Portekizli teknik adam; 2 Temmuz 2021 tarihinde Fenerbahçe’nin başına geçti. Sarı lacivertli takımın başında toplam 25 maça çıktı. Bu maçların 11’ini kazanırken 7 maçta berabere kaldı. Buna ek olarak, 7 maçta da sahadan yenilgiyle ayrıldı.

Fenerbahçe; bu sezon Süper Lig’de 17 maçta 8 galibiyet, 4 beraberlik ve 5 mağlubiyet aldı. Rakip filelere 28 gol gönderirken kendi kalesinde 22 gol gördü. Topladığı 28 puan ile beşinci sırada yer alıyor. Bunun yanı sıra, lider Trabzonspor ile arasında 14 puan fark bulunuyor.

Fenerbahçe; UEFA Avrupa Ligi’nde nispeten kolay bir gruba düşmüştü. Ancak, 6 maçta yalnızca bir galibiyet alabildi. 3 maçta sahadan beraberlikle ayrıldı. Yunanistan temsilcisi Olimpiakos’a hem içerde hem de dışarıda mağlup oldu. Sarı lacivertli takım; grubunu üçüncü sırada bitirerek büyük hayal kırıklığı yarattı.

Vitor Pereira’nın çalıştırdığı Fenerbahçe; Ekim ayındaki milli araya lider olarak girmişti. Ancak, ne olduysa milli aranın ardından oynanan Trabzonspor maçında oldu. O maçı 3-1 kaybeden Fenerbahçe; o günden sonra tepetaklak gitti.

Vitor Pereira Neden Başarısız Oldu?

Portekizli teknik adamın üçlü defansı tercih etmesi yanlış bir karardı. Buna ek olarak, her maça farklı kadrolarla çıkarak istikrar sağlayamaması da hanesine eksi olarak yazıldı.