Türkiye Futbol Federasyonu’nun Yeni Seyirci Kararı

Türkiye Futbol Federasyonu’nun Yeni Seyirci Kararı

12 Ağustos 2021 Kapalı Yazar: 4x4FutbolGuncel

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını, spor müsabakalarını da olumsuz yönde etkilemiş ve birçok ülkede taraftarlar stadyumlara gidemeden maçlar seyircisiz oynanmıştı. Zamanla aşılama sürecinin başlaması ile birlikte bazı ülkeler maçlara sınırlı sayıda seyirci almaya başladılar.

Türkiye’de de başta Spor Toto Süper Lig olmak üzere 2021 – 2022 sezonunun başlamasına az bir süre kala Türkiye Futbol Federasyonu tarafından stadyumların seyirci durumları ile alakalı yeni bir açıklama yapıldı. Bu açıklamada Türkiye’nin son 1.5 yıl içerisinde yeni tip koronavirüs ile mücadelesine devam ettiği ve insanların sağlığının en iyi derecede korunmaya özen gösterildiği için önümüzdeki sezon ile alakalı olarak stadyumların seyirci durumları ile alakalı yeni kararların alındığı belirtildi.

Yeni Sezonda Stadyumlarda Aşı Zorunluluğu

Türkiye Futbol Federasyonu’nun stadyumların seyirci durumları ile alakalı aldığı yeni kararlar neticesinde önümüzdeki sezon Sağlık Bakanlığı tarafından aşılama süreci tamamlanan seyirciler, son yaptırdıkları aşıdan 14 gün sonra, yeni tip koronavirüse yakalanıp atlatan kişiler ise izolasyon süresinden 180 gün sonra stadyumlara seyirci olarak gidebilecekler.

Öte yandan 12 yaşından küçük olanların ise stadyumlara seyirci olarak gidebilmeleri için maçtan en fazla 48 saat önce yeni tip koronirüs testi yaptırmış ve test sonuçlarının ise negatif çıkmış olması gerekiyor. Fakat Sağlık Bakanlığı, önümüzdeki süreçte 12 yaş altındaki kişilere aşı uygulaması kararı alır ise bu kişiler 60 gün içerisinde aşılarını yaptırmak zorunda olacak. Aksi halde stadyumlara seyirci olarak gidemeyecekler.

Aşı Yaptırmayanlara Tanınan Süre 60 Gün

Seyirciler arasında kombine kartları olup aşılama sürecini henüz tamamlamamış kişiler, şimdilik maçta en fazla 48 saat öncesine ait negatif yeni tip koronavirüs testleri ile stadyumlara gidebilecek. Fakat bu kişilerinde 60 gün için tüm aşılarını yaptırmaları gerekiyor. Aksi takdirde 60 günden sonra stadyumlara gidemeyecekler. Bunların yanı sıra UEFA’nun yürürükte olan uygulamaları baz alınarak stadyumlara rakip takım seyircisi alınmayacak. Misafür tribünlerinde de ev sahibi takımın seyircileri yer alacak. Ayrıca basın ve protokol tribünlerinde de seyircilere uygulanan kurallar uygulanacak.