Türk Takımlarının Avrupa Başarısızlığı Can Sıkıyor

Türk Takımlarının Avrupa Başarısızlığı Can Sıkıyor

4 Kasım 2021 0 Yazar: 4x4FutbolGuncel

Takımlarımızın bilhassa son birkaç yıldır Avrupa kupalarında elde ettiği başarısız sonuçlar dikkat çekiyor. Bu noktada, Türkiye’yi zor günler bekliyor.

Ülke puanı kategorisinde 19. Sıraya kadar gerileyen Türkiye; bu kategoride ilk 15’e giremediği takdirde önümüzdeki sezondan itibaren Avrupa kupalarına daha az takım gönderecek. Her şeyden önce, Süper Lig’de şampiyon olan takımın gruplara doğrudan katılması mümkün olmayacak.

Bir başka deyişle, Süper Lig şampiyonu olan takımımız; UEFA Şampiyonlar Ligi grup aşamasına katılmak için eleme oynamak zorunda kalacak.

Bunun yanı sıra, toplamda dört takımın Avrupa’ya gitmesi mümkün olacak. Süper Lig şampiyonu dışında kalan üç takımın kendilerine UEFA Konferans Ligi’nde yer bulacağını söylemek gerekir.

Temsilcilerimizin Avrupa Karnesi Nasıl?

Geçtiğimiz sezon şampiyon olan Beşiktaş; UEFA Şampiyonlar Ligi’nde Sporting Lizbon, Borussia Dortmund ve Ajax ile aynı gruba düştü. Temsilcimiz; ilk üç maçından da yenilgiyle ayrıldı. Dördüncü maçında deplasmanda Sporting Lizbon ile karşılaşacak olan siyah beyazlı takımın bu maçtan puan veya puanlar ile ayrılması şart!

Galatasaray; UEFA Avrupa Ligi’nde Olimpik Marsilya, Lazio ve Lokomotif Moskova ile aynı gruba düştü. Lazio ve Lokomotif Moskova’yı mağlup eden temsilcimiz; Olimpik Marsilya ile de berabere kaldı. Sarı kırmızılı takım; gruptaki dördüncü maçında kendi sahasında Lokomotif Moskova’yı konuk edecek.

Fenerbahçe; UEFA Avrupa Ligi’nde Galatasaray’a kıyasla daha kolay bir gruba düştü. Yunanistan’ın Olimpiakos, Almanya’nın E.Frankfurt ve Belçika’nın Royal Antwerp takımı ile aynı grupta yer alan sarı lacivertli takım; Olimpiakos’a 3-0 mağlup olurken Royal Antwerp ve E.Frankfurt ile berabere kaldı.

Trabzonspor ve Sivasspor ise UEFA Konferans Ligi elemelerini geçememişti.

Türkiye Hangi Ülkelerle Yarış İçerisinde?

Dördüncü maçlar sonunda 19. sırada yer alan Türkiye; bu sezonun sonunda ilk 15 ülke arasında yer almak zorunda! Aksi takdirde, takımlarımız; UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi organizasyonlarında dezavantajlı duruma düşecek.

Türkiye; ilk 15 içerisinde yer almak adına Hırvatistan, Çekya, Kıbrıs Rum Kesimi ve Yunanistan ile mücadele ediyor. Takımlarımızın ülke puanını kurtarmak adına ivedilikle puan veya puanlar kazanması gerekiyor.

Tek bir galibiyette dahi 0,4 puan kazanma şansı bulunuyor. Bu puanın herhangi bir ülkeyi 2-3 sıra yukarı çıkartma ihtimali var. Sonuç olarak, Türk takımlarının haftayı iki galibiyetle kapatması gerekiyor. Bu sayede, Türkiye; kendisini bir anda ilk 15 içerisinde bulabilir.

Ülke Puanı Nasıl Hesaplanıyor?

Ülke puanı; yıllardan bu yana aynı şekilde hesaplanıyor. Her şeyden önce, ülke takımlarının söz konusu sezon içerisinde topladığı puanlara bakılıyor. Bu puanların o ülke adına yarışan takım sayısına bölünmesiyle sezonluk puan elde ediliyor.

Bu yöntemle elde edilen ülke puanı dikkate alınıyor. Her ülkenin son beş yıla at ülke puanına bakılarak o ülkenin Avrupa kupalarına kaç takım göndereceği hesaplanıyor.