TRABZONSPOR’UN EFSANESİ ‘ÖZKAN SÜMER’İ’ KAYBETTİK

Eski Trabzonspor Kulübü Başkanlarından Özkan Sümer, 80 yaşında aramızdan ayrıldı. Hayatını Trabzonspor’a ve Türk futboluna adayan Özkan Sümer bir süredir kanser tedavisi altında olduğu, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesinde hayata gözlerini yumdu.

Türk futbolunun önemli isimlerinden olan Özkan Sümer’in cenaze namazı, Trabzon İskerderpaşa Camii’nde kılınacak. Cenaze namazının ardından Özkan Sümer, Maçka’daki aile mezarlığına defnedilecek.

TRABZONSPOR YÖNETİMİNDEN ÖZKAN SÜMER’E VEDA

Bordo mavili ekibin efsane ismi Özkan Sümer’e, futbolculuk, teknik direktörlük ve başkanlık görevlerini yaptığı Trabzonspor tarafından veda edildi.

Trabzonspor yönetimi: “Eski futbolcumuz, eski başkanımız, şampiyon teknik direktörümüz, eski Futbol ve Altyapı Genel Koordinatörümüz, Divan Kurulu Üyemiz, İstişare Kurulu Başkanımız ve TÜFAD Onursal Başkanı Sayın Özkan Sümer’i kaybettik. Yakınlarının, sevenlerinin, camiamızın ve futbol ailesinin başı sağ olsun.” İfadelerini belirterek acı kayıp için açıklamada bulundu.

FUTBOLUN BİLGE İNSANI’ ÖZKAN SÜMER’İN HAYATI

Özkan Sümer, Trabzon’un Maçka ilçesinde 1940 yılının ocak ayında dünyaya gözlerini açtı. Futbol kariyerine, ortaokuldayken İdmanocağı ile başlayan Özkan Sümer, 1967 yılında Trabzonspor’un kuruluşu ile Bordo mavili forma için top koşturmaya başladı.

Karadeniz ekibinde, futbolculuğun ardından Bordo mavili takımın alt yapısında yardımcı antrenör olarak görevlendirildikten sonra 1978 yılında Trabzonspor Teknik Direktörü oldu.

Trabzonspor, Özkan Sümer yönetiminde 1978-1979 yılında Lig ve Cumhurbaşkanlığı kupası şampiyonluğunu, 1980-1981 sezonunda da Lig şampiyonluğunu elde etti.

1983-1984 sezonunda Galatasaray’ı çalıştıran Özkan Sümer, sonraki sezonda Bordo mavili ekibin başına geri döndü. 1990-1991 ve 1997-1998’de Trabzonspor’un Teknik Direktörlüğünü yapan deneyimli hoca Özkan Sümer, sonrasında Denizlispor, Samsunspor ve Konya Mobellaspor’da görev aldı.

Trabzonspor Kulübü Başkanlık görevine 2001 yılında gelen Karadeniz ekibinin 12. Başkanı Özkan Sümer’in, 2003 sezonunda görevi sona erdi.

Fırtına ekibin efsane ismi Özkan Sümer, Trabzonspor’da futbolculuk, teknik direktörlük ve kulüp başkanlığı yapan tek futbolcu olarak tarihe adını yazdırdı.

Türk futboluna damgasını vuran efsane, Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği Genel Başkanlığı, Türkiye Futbol Federasyonu Asbaşkanlığı ve Spor Yazarlığı gibi birçok görevde bulundu.

Trabzonspor Yönetiminde, Genel Koordinatörlük görevini sürdüren 80 yaşındaki Özkan Sümer, kanser tedavisi gördüğü Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesinde hayatını kaybetti.