Özkan Sümer Hayatını Kaybetti

Özkan Sümer Hayatını Kaybetti

23 Aralık 2020 Kapalı Yazar: 4x4FutbolGuncel

Bordo mavili takımın efsane isimleriden Özkan Sümer, hayatını kaybetti. 80 yaşında hayata gözlerini yuman Özkan Sümer, tedavi gördüğü hastenede vefat etti.

Futbolculuk, teknik direktörlük ve başkanlık gibi farklı alanlarda Türk futbolunun efsane isimlerinden biri olan Özkan Sümer’in, Türk futboluna olumlu katkıları olduğu bir gerçek.  

Özkan Sümer’in Kariyeri

Özken Sümer, futbolculuk dönemine Trabzonspor’da başladı. Ardından önce Kardemir Karabükspor’da daha sonra da Akçaabat Sebatspor’da top koşturmaya devam etti. Fakat burada fazla kalmayan Özan Sümer, Trabzonspor’a geri döndü.

Trabzonspor’un başarılı stoperlerinden olan Özkan Sümer, uzun boyu ve sert oyunuyla “Deve” lakımını almıştır. Ardından teknik direktörlük kariyerine başlayan Özkan Sümer, bu kariyere tam olarak başlamadan önce  Türkiye Futbol Federasyonu’nda asistanlık yapmıştır.

Daha sonra kısa bir süre Konyaspor’u çalıştıran Özkan Sümer, Trabzonspor’un başına geçti. Ayrıca Trabzonspor 1978 – 1979 ve 1980 – 1981 sezonlarında Özkan Sümer’in önderliğinde lig şampiyonu oldular. 

Daha sonra kulüp başkanlığı kariyerine başlayan Özkan Sümer, 2001’de Özkan Sümer, Mehmet Ali Yılmaz’dan sonra Trabzonspor başkanı seçildi. Fakat, Özkan Sümer, 5 Eylül 2003’te istifa etti. Kulüp başkanlığından sonra koordinatörlük yapan Özkan Özer, 2006’dan bu yana hizmet koordinatörü görev yapmaktaydı.

Özkan Sümer Futbol Akademisi’nın Açılmıştı

Bordo mavili takımın efsane isimleriden Özkan Sümer, hayatını kaybetti fakat efsanenin ismi yaşatılmaya devam edecek. Eskiden Trabzonspor’da hem oynadığı top ile hem de teknik direktörlük ve başkanlık görevleri ile Türk futbolunun önemli isimlerinden biri haline gelen Özkan Sümer’in anısı yaşatıldı.

Trabzon’da inşanına başlanan ve biten, sonra da açılışa hazır hale getirilen bir futbol akademisine Özkan Sümer’in adı verildi. Özkan Sümer’in adını yaşıyan bu futbol akademisinin açılış yapıldı.

Trabzon’da Akyazı Şenol Güneş Spor Kompleksi’nde hizmet vermek adına yapılan Özkan Sümer Futbol Akademesi, 48 odaya ve 108 yatak kapasitesine sahip. Bunun yanı sıra Özkan Sümer Futbol Akademisi’nde fitness salonu, yemekhane, 3 doğal çim saha, 2 suni çim saha, basketbol sahası ve tenis kortu bulunmakta.

Öte yandan idari birim ofislerine ve diğer sosyal yaşam alanlarına sahip bu akademinin, artık hizmete başlamasından ötürü tören düzenlenmişti.