Trabzonspor Ritmini Buldu

Süper Lig’de Trabzonspor, Abdullah Avcı’nın teknik diretörlük koltuğuna gelmesi ile birlikte adeta ritmini buldu. Abdullah Avcı’dan önce teknik direktörlük koltuğunda oturan Eddie Newton döneminde, Trabzonspor takımı adeta yap-boz gibiydi. Takım olarak oturmuş bir sistemleri ve düzenli oynayan oyunculardan oluşan bir 11’i yoktu.

Bu yüzden her hafta farklı sistemlerin denenmesi ve sürekli oyuncuların değişmesi, takım içerisinde de kafa karışıklığına neden oluyordu. Fakat Trabzonspor takımının başına Abdullah Avcı gelir gelmez sistemini net bir şekilde öğrencilerine aktardı. Takımın başında sahaya çıktığı 2 maçta da ilk 11’ini koruyarak adeta oyuncuların alışkanlığını artırdı. Bununla birlikte, Trabzonspor’un arka arkaya 2 galibiyet alması kaçınılmaz oldu.

Başka bir deyişle, Trabzonspor, Abdullah Avcı’nın usta dokunuşlarıyla alt sıralardan kurtularak uçağın burnunu yeniden kaldırmayı başardı. Karadeniz temsilcisinde herkes kısa sürede camiaya moral aşılayan deneyimli teknik adamın etrafında kenetlendi. Şüphesiz ki, Abdullah Avcı’nın başarısının altında istikrar yatıyor. Tecrübeli çalıştırıcı, Eddie Newton döneminde çorbaya dönen oyuncu tercihleri ve sistemi düzeltmekle işe başladı. Kafasındaki sistemi nakış gibi oyuncularına ezberletti ve 2 haftada 6 puanı hanelerine yazdırmayı başardı.

İstikrarlı Kadro

Süper Lig’de Abdullah Avcı, takımın başına geçtikten sonra ilk çıktığı BB Erzurumspor karşılaşmasındaki 11’i Ankaragücü deplasmanında da sahaya sürdü. Tecrübeli teknik direktör,  böylece kadro istikrarı yakalamış oldu ve oyuncularının birbiriyle oynama alışkanlığı arttırdı.

Her hafta farklı 11 ve sistemden uzaklaşan Trabzonspor, Abdullah Avcı ile kadro istikrarını yakalayınca galibiyetlerin de arka arkaya gelmesi kaçınılmaz oldu. Anlaşılan o ki, deniyimli çalıştırıcı, sakatlık ve cezalar hariç kadroyu bozmamaya devam edecek. Bu konuda tek istisna Flavio gibi gözüküyor.

Kırmızı kart görmediği maçlar haricinde Eddie Newton tarafından sürekli sahaya sürülen Flavio, Abdullah Avcı tarafından henüz ilk 11’de sahaya çıkmadı. Flavio, Erzurumspor karşılaşmasında 29 dakika şans bulurken, Ankaragücü mücadelesinde ise son 2 dakikada oyuna dahil oldu.

Savunmanın Vazgeçilmezi

Trabzonsporda Abdullah Avcı’nın savunmanın öncüsü olarak düşündüğü tek isim var o da Vitor Hugo. Havadan ve yerden adeta geçit vermeyen Brezilyalı stoper, aynı zamanda çok iyi kullandığı sol ayağıyla topu oyuna da oldukça iyi sokuyor. Bu yüzden Abdullah Avcı, Vitor Hugo’nun perfonmansından oldukça memnun.