TFF’den Yabancı Kararı

Posted by

Türkiye Futbol Federasyonu, 2020-21 sezonunun başında yabancı oyuncu sayısında sınırlamaya gidildiğini açıklamış, ancak koronavirüs salgını ve kulüplerin hazırlanmasına izin vermek üzere kararı açıklamayı ertelemişti.

TFF Yönetim Kurulu, Riva Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde bu konuyla ilgili bir toplantı yaptı. Toplantının ardından açıklamada 2021-22 sezonunda Spor Toto Süper Lig’de mücadele edecek kulüplerin kadrolarında en fazla 14 yabancı oyuncu bulundurabileceğini ve takımların sahaya en fazla 8 oyuncuyla çıkabileceğini açıkladı.

Türkiye Futbol Federasyonu’ndan yapılan açıklamada bu sayının kademeli olarak düşürüleceği de belirtildi. Buna göre kulüpler 2022-23 sezonunda en fazla 12, 2023-24 sezonunda ise en fazla 10 yabancı oyuncu bulundurabilecek. 2022-23 sezonunda en fazla 7, 2023-24 sezonunda ise en fazla 6 yabancı oyuncu sahaya sürülebilecek.

Türkiye Futbol Federasyonu, yaptığı açıklamada 1. Lig’de uygulanacak yabancı oyuncu sınırlamasıyla ilgili kararını da belirtti. Buna göre 1. Lig’de mücadele edecek kulüpler, 2021-22 sezonunda en fazla 8, 2022-23 ve 2023-24 sezonlarında ise en fazla 5 yabancı oyuncuyu kadrolarında bulundurabilecek.

1. Lig kulüpleri 2021-22 sezonunda en fazla 5 oyuncuyu, 2022-23 ve 2023-24 sezonlarında ise en fazla 4 oyuncuyu aynı anda sahaya sürebilecek.

Yerli Teşvik Sistemi

Türkiye Futbol Federasyonu, yaptığı açıklamada Süper Lig’de Milli Takımlara futbolcu veren, yerli futbolcu ve 21 yaş altı futbolcu oynatan kulüplere daha sonra ilan edilecek olan kriterlere göre teşvik verileceğini ve Süper Lig ve TFF 1. Lig kulüplerinin futbolcu uygunluklarının detayları daha sonra ilan edileceğini belirtti.

Kulüpler Birliği’nden Tepki

Kulüpler Birliği Vakfı, TFF’nun yabancı sayısı ve küme düşme statüsüyle ilgili aldığı kararlara tepki gösterdi.

Kulüpler Birliği Vakfı, yaptığı açıklamada TFF tarafından yabancı sayısı ve küme düşme statüsüyle alakalı açıklanan kararlar öncesinde; Kulüpler Birliği Vakfının görüşleri yönünde hareket edileceği taraflarına bildirilmesine rağmen taleplerinden tamamen farklı yönde kararların çıkmasını şaşkınlıkla karşıladıklarını belirtti. Alınan bu karar tüm kulüpler özelinde ciddi bir yaptırıma ve ciddi bir sonuca varacağını söylerken aynı zamanda da Türkiye Futbol Federasyonuna takımlar tarafından duyulan güvenin zedelendiğini söylediler. Bu kararların Kulüpler Birliği Tarafından kabul edilmediğini de açıklamalarına eklediler.