Tecürbeli Teknik Adam Fatih Terim Morutan’ı Hazırlıyor

Tecürbeli Teknik Adam Fatih Terim Morutan’ı Hazırlıyor

13 Kasım 2021 0 Yazar: 4x4FutbolGuncel

Galatasaray’da teknik direktör Fatih Terim’in sezon başında sağ kanat’a hem oyun kurlumuna hem de özel yetenekleri ile skora etki edebilecek sol ayaklı bir sağ kanat oyuncusu istiyordu. Hatta bizzat ismini zikrettiği isimlerden biri olan Olimpiu Morutan kadroya katılmıştı.

Genç Kanat oyuncusu takıma katıldığı günden bu yana gelişimi adına yol katetmeğe devam ediyor. Galatasaray forması ile çıktığı maçlarda hiçbir zaman maçı sahada tamamlayamadı ya oyuna sonradan dahil oldu ya da maçların 2. Yarılarında değiştirilen isimlerden oldu.

Morutan’ın Yıldızlaşması

Olimpiu Morutan Romanya liginde özellikle inişli çıkışlı performans sergilemişti. Galatasaray formasıyla da benzer sıkıntılar yaşasa da Fatih Terim genç oyuncusunu geliştirip belirli bir standardı her maçta sunacak şekilde çalışmalarına devam ediyor.

Galatasaray’ın sezon başında kadrosuna kattığı Rumen kanat oyuncusu için Fatih Terim ve ekibi oyuncunun gelişi için planını belirledi. Teknik heyet bu plan dahilinde genç oyuncu üzerine eğiliyor. Galatasaray’a katılalı henüz 3 ay geçmiş olan Rumen kanat oyuncusu, kendi ülkesi dışına ilk kez çıktı.

Çok istediği Galatasaray forması ile birlikte yeteneklerini göstermekte çok kararlı. Eski takımının hücumda liderlerinden olan Rumen kanat oyuncusu için takım ile birlikte hareket etmenin daha önemli olduğunu ve yüksek seviyelerde oynayabilmek için bunun gerekli olduğunu anlatan tecrübeli teknik adam Fatih Terim, yeteneklerini de daha verimli kullanabilmesi adına iplerini ne zaman eline alacağını iyi belirlemesi için oyuncusu üzerine çalışıyor. 

Defansif özelliklerinden dolayı Trabzonspor maçında oyundan çıkarttığı oyuncusunun defans katkısını da gün geçtikçe geliştiriyor olması genç oyuncu adına önemli gelişmelerden. Hem hücumda hem de savunmada gelişmeye devam etmesi durumunda Galatasaray forması ile daha fazla süre alacak.

22 Yaşındaki Morutan Gelişmekte Olan Bir Oyuncu

Galatasaray forması ile ilk maçına Kasımpaşa maçında çıkan Olimpiu Morutan Galatasaray formasıyla kariyerinde ilk maçında gole etki etmeyi başardı.  Süper ligde 12 maçın 7’sinde ilk 11’de başladı. 10 maçta süre alan Morutan sahada 501 dakika kaldı süreye bakıldığında sadece 5 maçı tamamlayacak kadar sahada kaldı.

Genç oyuncu Sağ kanatta, Forvet arkası ve Orta sahada görevlendirilen ancak defansif becerilerinde eksiklikler bulunan Olimpiu Morutan‘ın gol attığı maçlarda takımı hiç yenilgi yüzü görmedi. Teknik direktör Fatih Terim genç oyuncunun görevini rakibe göre mevkisini belirliyor. Genç oyuncunun yeteneklerini en iyi gösterebileceği pozisyonlarda oyuncusuya görev verip genç oyuncusunu daha efektif kullanmaya çalışıyor.

Fatih Terim genç oyuncu için yaşına göre omuzlarına çok fazla yük bindirmemek için çaba sarf ediyor. Genç oyuncu ile ilgili konuşan Valeriu Iftime, oyuncunun övgülerle çok şişirilmemesi aynı zamanda çok da baskı altına alınmaması gerektiğini yoksa bu övgü ve baskıları kaldıramayıp daha önceki birçok Romanyalı oyuncu gibi potansiyeline ulaşamayacağı söyledi.