Galatasaray’da Gençlik Harekâtı

Galatasaray’da Gençlik Harekâtı

13 Kasım 2021 0 Yazar: 4x4FutbolGuncel

Avrupa Ligi Grubunda lider olan Galatasaray bu sezon başında başkanlık seçimine gitmiş ve Burak Elmas kazanmıştı. Burak Elmas ve ekibinin seçimi kazanması ile neredeyse takımın tüm çehresi değişmiş ve Yeni Başkan Burak Elmas günü kurtarmak için değil geleceği kurtarmak adına önemli adımlar atılacağının altını çizmişti.

Burak Elmas ve ekibi, hedefinin geleceği korumaya ve kurtarmaya yönelik olduğunu ve bu alanda çalışmalar yapılacağını vaat etmişti.

Galatasaray’ın yeni yönetiminin de göreve gelmesi ile yeni hedefi doğrultusunda yönetim önemli adımlar atmıştı. Atılan adımlardan ilki Galatasaray’da Avrupa kulüplerinin bünyesinde bulundurduğu gibi bir transfer heyeti kurulması olmuştu. Bu transfer heyetleri yönetimler değişse de teknik adamlar değişse de yapısını koruması gereken ve sürdürülmesi gereken bir uygulama.

Galatasaray’da Devre Arası Nasıl Olacak

Galatasaray devre arası transfer dönemine az bir zaman kalırken kadrosundaki eksik bölgelere ya da ihtiyaç duyulan bölgelerdeki ihtiyacı gidermek adına transfer çalışmalarına başladı.

Sezon başındaki yaz transfer döneminde birçok transfer yapmış olmasına rağmen hem önceki yönetimden hem de FFP şartlarından dolayı kadrosunda çok önemli bir erozyon yaşanmıştı. Devre arası transfer döneminde bu yapılanma sürecine devam etme konusunda oldukça kararlı olan Galatasaray yönetimi devre arasında nicelik ya da nitelik olarak eksik görülen mevkilere takviyelerle takımı güçlendirip yapılanma sürecine devam etmeyi planlıyor.

Birçok genç oyuncu ile kadrosunda gençlik aşısı yapan Galatasaray bazı mevkilerde niteliği bazı mevkilerde niceliği ileriye taşıyacak oyuncuları transfer ederek forma rekabetini de artırarak takım içindeki forma yarışını da ateşleyip oyuncuların forma için performanslarını yükseltmesi de genç oyunculardan beklenenler arasında.

Galatasaray’ın Sorun Yaşadığı Bölgeler

Kaleci Fernando Muslera’nın geçen sezondan beri performansında belirli bir düşüş yaşanmış olması, geride kala 12 maçta en düşük şut kurtarma yüzdesine sahip 3. Kaleci olması yanı sıra hem yaşının ilerlemiş olması hem de yabancı sınırı sebebiyle Galatasaray’da kaleci ihtiyacı görülüyor.

Sezon başında son güne kadar zorlanmış olan ön libero pozisyonu, Galatasaray’ın elinde şuan bu mevkide Devşirme olan Taylan Antalyalı ve Berkan Kutlu’nun yanı sıra kiralık olarak kadroya katılan sakatlıktan yeterince iyi dönemeyen Gustavo Asssuncao.

Galatasaray’ın oynadığı oyuna en yakın profildeki oyuncu Gustavo iken sakatlık sonrasında fiziksel olarak toparlayamaması ve çok genç bir isim olması o pozisyon için tecrübeli ve liderlik edebilecek bir ismi gerektiriyor.

Geçen sezon Galatasaray forması giyen oyunun her iki yönünü de oynayabilen temposu ile göz dolduran Gedson Fernandes. Bu pozisyon için Galatasaray’ın elinde verim verebilen sadece Cicaldau ve Berkan Kutlu var.

Sol bek ve Sağ bek pozisyonlarında ise genç Sacha Boey çok beğenilmişti. Yeni Transferlerden Patrick van Aanholt’un performansından memnun olan Fatih Terim’in elindeki bek oyuncuları bu oyuncuların yerini dolduramıyor ve rotasyondaki bek oyuncularının hatalarından goller yedi.