SÜPER LİGDE YABANCI SINIRI ARTTIRILDI

Süper Lig takımlarına getirilen 14 yabancı oyuncu kaydettirme limiti arttırıldı. Kulüpler Birliği, takımların kaydettirebileceği, yani kadroya alabileceği yabancı oyuncu miktarını 14’ten 16’ya çıkarılmasını istedi. Federasyon kabul etti.

Kulüpler Birliği, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile yapmış olduğu görüşmede Süper Lig’deki takımların yabancı futbolcu sayısının 16’ya çıkarılması yönünde öneri sonucu iletti. Federasyon talebi kabul etti.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, toplantının arkasından meydana getirilen görüşmeler neticesinde, 2. yarıda uygulanmak üzere, 14 yabancı sayısını 16’ya çıkarma sonucu alındığını belirtti.

Yabancı futbolcu sayısı geçen sene büyük tartışmalara yol açmıştı. Türkiye Futbol Federasyonu, içinde bulunduğumuz 2020- 2021 sezonunun 2. devresinde Süper Lig kulüplerinin halihazırda 14 yabancı oyuncu bulundurabileceğini kuralını bildirmişti. Kadroya kaydettirilen 14 yabancı oyuncudan 8 tanesi aynı anda sahada ter dökebiliyor.

BEŞİKTAŞ’TA 2 OYUNCU KADROYA GİRECEK

Kulüpler Birliği ile Türkiye Futbol Federasyonu’nun yapmış olduğu istişare toplantısından çıkan sonuca göre açıklamış olduğu 16 yabancı kuralı daha sonra Süper Lig’in Siyah Beyazlı ekibi Beşiktaş’ta Ajdin Hasic ve Tyler Boyd için kadroya girme olanağı ortaya çıkarttı. Bu 2 futbolcu da sezonun geriye kalan bölümünde kadroda yer alabilecek.

Türkiye Futbol Federasyonu ve Kulüpler Birliği’nin Riva’da yapmış olduğu toplantının arkasından çıkan karar cevabında ligin ikinci yarısında 14 olan yabancı sayısının 16’ya çıkarılmasına karar verildi. Bu durumdan müspet olarak etkilenen takımlardan birisi de Beşiktaş oldu

 Hali hazırdaki kadroda bulunan yabancı oyuncu miktarının belirlenen limitten fazla olması sebebiyle sezonun ilk devresinde Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olan Tyler Boyd’un lisansını çıkarmamış olan Süper Lig’in Siyah Beyazlı ekibi Beşiktaş, Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olan futbolcunun 2020- 2021 sezonun 2. devresinde takıma katılacağı belirtilmişti.

Ancak Boyd’un takıma dahil olmasıyla beraber hangi oyuncunun lisansının çıkarılmayacağı münakaşaya sebebiyet verirken, genç yetenek Ajdin Hasic’in de kiralık şekilde başka bir kulübe gitmesi gündeme gelmişti.

HENÜZ KARAR BELLİ DEĞİL

Bugün alınan karar daha sonra her 2 futbolcu da ligin ikinci yarısında Beşiktaş formasını giyebilecek. Bu sürem Beşiktaş’ın ligdeki ilk golüne imza atan sadece lisansı askıya alınan Tyler Boyd, sürem başından bu yana takımla beraber antrenmanlara çıkıyordu. ABD’li oyuncunun lisansı yine çıkarılacak ve takıma dahil olacak.

Öte taraftan Beşiktaş İletişim ve Medyadan Sorumlu Başkan Danışmanı Erol Kaynar, alınan karar daha sonra toplumsal medya hesabından izahat yaptı. Kaynar, Başkan Ahmet Nur Çebi’nin öncelikle dile getirmiş olduğu ve yoğun gayret gösterdiği bu kuralı desteklediğini vurgularken, Türk futbolu adına hayırlı olmasını dilediğini belirtti.