Süper lig Kulüplerine Borç Yapılandırması

Posted by

31 Mayıs 2021 tarihinde yapılan Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) bildirimine göre toplam 17 milyar TL borcu bulunan dört büyük kulüp Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor için borç yapılandırması gündeme geldi.

AK Parti, Ekim ayında açılacak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde spor yasası ve borç yapılandırmasını öncelikli konular arasına alacak. AK Partili yöneticiler, spor yasasına başta Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor olmak üzere kulüplerin borçlarının yapılandırılmasını sağlayacak bir madde de eklenmesi gündeme geldi.

Kulüpler, bir önceki yapılandırma kapsamında borçlarını iki yılı ödemesiz olarak dokuz yıllık bir vadede ödemeyi taahhüt etmişti.

Gelirin Büyük Kısmı Yayıncıdan

Türk kulüplerinin elde ettiği gelirlerin %70-80’lik kısmının yayıncı kuruluştan, geri kalan %20-30’luk kısmın ise forma ve bilet satışı kalemlerinden oluştuğu öğrenildi. Yapılan toplantıda yayıncı kuruluştan gelen gelirlerin %50-60 arasına çekilmesi gerektiği ve kulüplerin satıştan daha fazla gelir elde etmesi gerektiği konuşuldu.

Yasanın yürürlüğe girmesi durumunda kulüpler, kulüp amblemli ürünlerin satışından daha fazla elde etmek durumdan kalacak. Süper Lig takımları bu yapılandırmayı bekliyor.

Toplantıda, dört büyük kulüp olan Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor dışında kalan Anadolu kulüplerinin gelirlerinin neredeyse tamamının yayıncı kuruluştan geldiği ve bu oranın da düşürülmesi gerektiği vurgulandı.

Yeni spor yasasının yürürlüğe girmesi durumunda Türkiye liglerinde mücadele eden futbol kulüpleri, ürün satışlarından daha fazla gelir elde etmek için taraftarlarını teşvik edecek. Kulüp yönetimleri, bu haberden sonra kulüplerin amblemini bulunduran daha fazla ürünü taraftarlara satmak için çalışmalara başladı. Kulüpler, yasanın yürürlüğe geçmesi durumunda ürün satışı için farklı stratejiler izleyecek.

Yönetici Sorumlu Olacak

Spor yasası çalışması kapsamında kulüplerin gençleşmesi, altyapılardan daha fazla oyuncu çıkması ve kulüp yöneticilerinin kendi dönemlerindeki borçlardan sorumlu olması gibi maddeler bulunuyor. Yasanın yürürlüğe girmesi durumunda kulüplerin borçlanmasına da sınırlama getirilecek ve hem yöneticilerin hem de futbolcuların sözleşmeleri yeniden düzenlenecek.

Şu anda yeni spor yasası üzerinde müzakereler devam ediyor. Yasa çalışmasının onaylanmasından sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulması ve Ekim ayında açılacak olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde oylanıp yürürlüğe girmesi bekleniyor. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir