SÜPER LİG DEVLERİNİN BORÇLARI BELLİ OLDU

SÜPER LİG DEVLERİNİN BORÇLARI BELLİ OLDU

30 Ocak 2021 Kapalı Yazar: 4x4FutbolGuncel

Ligimizin 4 büyük ekibi olan Galatasaray, Trabzonspor, Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin mali durumu ve borç miktarı artmayı sürdürüyor. Süper Lig ekiplerinden en çok başarıya imza atmış olan ve 4 büyükler olan bilinen kulüplerimiz borç batağından kurtulamıyor.

TOPLAM BORÇ

4 büyüklerden olan 3 İstanbul ekibi Fenerbahçe, Galatasaray ve Fenerbahçe’nin 2020 yılının dokuzuncu ayı ve Trabzon temsilcisi Trabzonspor’un 2020 yılının sekizinci ayı baz alınarak yapılan mali tablo hesaplarında toplam borçlarının 14 milyar TL olduğu belirlendi.

Ligimizin 4 büyük ekibi olan Galatasaray, Trabzonspor, Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin 8 yıl önceki borçları toplamı 2 milyar 60 milyon lira olarak belirlenmişti.

2012 yılından bu yana yayıncı kuruluşla yapılan anlaşma gereği özellikle yayın gelirlerinin artışa geçmesi tüm Süper lig ekiplerinin daha fazla yıllık kazanç elde etmesini sağladı ancak bu kazanç artışı kulüplerimiz bir avantaja çevirmek yerine transfer bedeli ve futbolculara ödenen yıllık ücretlerin artması yönünde kullanınca bilançolar daha da ağırlaşmaya başladı.

Bunun bir sonucu olarak 4 büyük kulübümüzün toplam borcu 2012 yılından 2019 yılına kadar neredeyse 8 milyar lira artarak 10 milyar liranın üzerine çıktı.

Son yıllarda bazı kulüplerin iş adamlarının finansal gücünü ardına alarak mali yönden neredeyse imkânsız görülen transferler gerçekleştirmesi UEFA’nın özellikle Finansal Fair Play kurallarına fazla önem vermesine yol açtı. Gelirdeki bu artışa karşın harcamalar da fahiş oranda artınca 2019 yılında 4 kulübün toplam borcu 10 milyar sınırını aştı.

DÖRT BÜYÜKLERİN BORÇ SIRALAMASI

Dört büyük ekiplerin arasında en büyük borca sahip olan kulübümüz Fenerbahçe’nin toplam borcu 5,2 milyar lira ile ligimizin takımlarında bulunan en yüksek borç olarak göze çarpıyor. Fenerbahçe’nin ardından en fazla borcu olan ikinci takım konumundaki siyah beyazlı ekip Beşiktaş’ın toplam borcu ise 3,9 milyar lira. Beşiktaş’ın ardından en borçlu üçüncü ekibimiz bir diğer İstanbul temsilcisi olan Galatasaray’ın toplam borç miktarı ise 3,6 milyar lira. 4 büyük kulüpler arasında en az borcu olan Trabzonspor’un borcu ise 1,2 milyar lira olarak belirlendi.