Sergen Yalçın Beşiktaş’tan Ayrıldı

Sergen Yalçın Beşiktaş’tan Ayrıldı

10 Aralık 2021 0 Yazar: 4x4FutbolGuncel

2020’nin Ocak ayında İstanbul Vodafone Park Stadyumu’nda yer yerinden oynamış ve Ahmet Nur Çebi önderliğindeki Beşiktaş JK yönetimi, kötü giden sezonda takımı bir kulüp efsanesi olan Sergen Yalçın’a emanet etmişti.

Sergen Yalçın, imza törenine gelirken stadyumu dolduran taraftarlarca dakikalar süren tezahüratlara maruz kalmış, gösterilen sevgi ve teveccühe el sallayarak ve gözleri dolu dolu cevap vermişti.

Bu günlerin üzerinden yaklaşık 2 yıl geçti ve Sergen Yalçın 09.12.2021 itibariyle Beşiktaş’tan ayrıldı.

Görev yaptığı süre boyunca Beşiktaş’a 1 Spor Toto Süper Lig şampiyonluğu ve 1 Ziraat Türkiye Kupası armağan eden 49 yaşındaki teknik direktör, oynamaya hak kazandığı TFF Süper Kupa Finali’ni göremeden gitti. Belki de Sergen Yalçın, 3 kupalı teknik direktör apoletini kaçırmış oldu.

Peki Beşiktaş ve Sergen Yalçın’ı ayrılığın eşiğine getiren süreç nasıl ilerledi? İşte bazı önemli noktalarıyla o süreçte yaşananlar…

Sergen Yalçın İle Sözleşme İmzalanamadı

2020-2021 sezonu bitmiş ve kıran kırana bir yarış sonucunda Beşiktaş, gol averajıyla şampiyonluk ipini Galatasaray’ın önünde göğüslemişti.

Herkesin üzerinde birleştiği bir konu olarak Beşiktaş’ın kadrosu rakiplerininki kadar geniş değildi. Üstelik 2020-2021 sezonunun son haftalarında yaşanan sakatlıklar zaten dar olan kadroyu iyice kısıtlı hale getirmişti.

İşte bu koşullar altında Beşiktaş’a tarihin en çekişmeli şampiyonluklarından birini kazandıran Sergen Yalçın, kariyerini taçlandırmıştı.

Bütün futbol kamuoyu Sergen Yalçın’ın Beşiktaş ile sözleşmesini hemen sezon sonunda uzatacağını beklerken, Beşiktaş taraftarı ise Şampiyonlar Ligi’nde efsane teknik direktörleriyle başarının hayalini kuruyordu.

Buna karşın sözleşme görüşmeleri beklendiği gibi kolay sonuçlanmadı. Hatta o dönem Rıdvan Dilmen bizzat Sergen Yalçın’ın ağzından, sözleşme uzatılmayacağını açıkladı.

Bu açıklamanın ardından özellikle sosyal medyada Sergen Yalçın’ın arkasında toplanan Beşiktaşlılar, hem hocalarına sahip çıktı hem de yönetime çok güçlü bir mesaj verdi: Beşiktaşlılar Sergen Yalçın’ın arkasındaydı.

Taraftarın Sergen Yalçın’a verdiği bu destek sonrasında yönetim de üzerine düşeni yaparak Sergen Yalçın ile sözleşme imzaladı.

Sergen Yalçın’ın En Kötü Sezonu

Sergen Yalçın’ın yeni sezonda takımla birlikte olacağı kesinleştikten sonra Beşiktaş camiası gözünü Şampiyonlar Ligi’ne ve yeni sezondaki lig yarışına dikti. Bunun için takıma Alex Teixeira, Michy Batshuayi, Miralem Pjanic gibi önemli yıldızlar dahil edildi. Önceki sezonun yıldızları Rachid Ghezzal ve Valentin Rosier de takımda kaldı.

Buna rağmen hesaplar çarşıya uymadı. Beşiktaş, ligi domine eden Trabzonspor ile çift haneli farklar gördü. Şampiyonlar Ligi ise tam bir felaketti.

Çıktığı 6 maçta 0 puan alarak Türkiye futbol tarihinin en kötü grup performanslarından birine imza atan Siyah Beyazlılar, bir türlü rüzgarı tersine çeviremedi. Hal böyle olunca geminin kaptanı, çok sevdiği gemisinde yeni bir soluğa ihtiyaç duyulduğunu anlayarak görevini bıraktı.

Sergen Yalçın, sonraki buluşmayı beklemek için başka bir limana giderken Beşiktaş yeni kaptanını aramaya başladı.