SERGEN HOCA VE BEŞİKTAŞ

Siyah-beyazlı ekip Beşiktaş’ın şampiyonluğa yürüten başarılı teknik direktör Sergen Yalçın’ın Türk futboluna yapmış olduğu katkılar su götürmez bir gerçek. Enes küçük gençlerden Serpil Hamdi Tüzün tarafından keşfedilmesinin ardından Siyah beyazlı Ekim Beşiktaş formasını giymeye başlayan Sergen Yalçın henüz 20 yaşında olmasına rağmen aldığı ilk şampiyonlukta Galatasaray ile oynadığı karşılaşmada beraberlik golünü kaydetmiş ve ilk Kupası’nda da imzasını bırakmıştı.

GALATASARAY İLE GÜZEL TESADÜFLER

Yıllar 2003’ü gösterirken Beşiktaş ile yollarını ayrı ayırması sonrası dört büyüklerde forma giyen Usta sol ayak A Milli futbol takımımızın formasını giyerken göstermiş olduğu harika performans ile kendisinin de gülerek anlattığı Bayern Münih transferi hikayesi ile birden Avrupa’nın gündemine oturmuştu. Devamında Galatasaray ile yaşamış olduğu şampiyonlukların ardından kariyerinin zirvesine görmek istiyorum yetenekli futbolcu Sergen Yalçın 2002 yılının yazında Lucescu Beşiktaş’ın teknik direktörlüğüne oturmasının ardından siyah-beyazlı ekibe transfer oldu. 

2003 yılında 100. yılını kutlayan ve 8 yıldır şampiyonluk yaşayamayan siyah-beyazlı ekip Beşiktaş’a Sergen Yalçın saha içerisinde liderlik yaparken 33 hafta sonunda 79 puan toplamayı başarmış ve 20’li yaşlarda yaşadığı gibi Galatasaray ile şampiyonluk mücadelesine çıkacaktı. Yetenekli futbolcu dakikalar 90’ı gösterirken attığı harika gol ile siyah-beyazlı ekip Beşiktaş’a şampiyonluğu getirirken Sergen attı şampiyonluk geldi sözünün hafızalarımıza kazanmasına sebep olmuştu.

TEKNİK DİREKTÖRLÜK DÖNEMİ

Etimesgut Şekerspor ve Eskişehirspor ile yaşamış olduğu dönemler sonrasında futbol hayatına noktalayan Sergen Yalçın teknik direktörlük kariyerine Gaziantepspor Kayserispor ve Eskişehirspor Konyaspor takımlarında görev almış ve son olarak Antalyaspor’un teknik direktörlük görevine yapmıştı. Tarihler 2016-2017 sezonunu gösterirken siyah-beyazlı ekip ile Avrupa’da önemli başarılar elde eden Şenol Güneş milli takım ile sözleşme imzalayınca Beşiktaş’taki görevine bırakacağı belli olmuştu.

2020 Ocak ayında tecrübeli teknik direktörü Abdullah Avcı’nın Beşiktaş koltuğundan ayrılmasının ardından siyah-beyazlı ekibin yönetimi Sergen Yalçın teknik direktörlük teklifini göndermiş ve siyah-beyazlı ekibin yeni hocası Sergen Yalçın olmuştu. Sıkıntılı süreçler yaşasa da çocukluğunun geçtiği ve Gönül bağının bulundu Beşiktaş’ın teknik direktörlük koltuğundan şimdi olumsuz süreçleri atlatan genç hocam siyah-beyazlı ekibi pandemi şartlarına rağmen şampiyon yapmayı başardı.