Napoli, Marcao İçin Pişman

Napoli, Marcao İçin Pişman

19 Eylül 2021 Kapalı Yazar: 4x4FutbolGuncel

Uefa Avrupa Ligi ilk maçında Lazio’yu devirmeyi başaran Galatasaray’da gecenin yıldız ismi Marcao olmuştu. Brezilyalı savunmacı, Gösterdiği performansla sezon başında kendisine talip olan Napoli’yi pişman etti.

Napoli 12.5 Milyon Euro Teklif Etmişti

Avrupa macerasına iyi başlayan Galatasaray’da Marcao’nun takıma dönüşü, adeta ilaç gibi geldi. Galatasaray adına sahanın en iyi ismi olan Brezilyalı savunma oyuncusu, Avrupa Liginde haftanın 11’inde yerini alarak transfer döneminde kendisiyle ilgilenen Napoli’yi pişman etti. Kerem ile yaşadığı tartışma sonucunda kadro dışı bırakılan 25 yaşındaki oyuncu, transfer söylentilerini de beraberinde getirmişti.

Gelişimini yakından takip eden İtalyan ekibi Napoli, Galatasaray’ın kapısını çalarak 12.5 milyon Euro’luk teklifte bulunmuştu. Sarı kırmızılı yönetim, bu fiyatı yeterli bulmamıştı ve pazarlık için fiyatı yükseltmelerini istese de İtalyan ekibi buna yanaşmamıştı.

Marcao Performansıyla Pişman Etti

Lazio karşısında sahaya dönen Marcao, Galatasaray’ın son maçlarda savunmada yaşadığı problemleri çözen isim oldu. Başarılı müdahaleleri ve geriden oyun kurulumunda, takımın hücuma çıkmasına attığı paslarla yardımcı oldu. Maç boyunca 109 kez topla buluşan Başarılı savunmacı, bu topların 92’sini olumlu kullanarak yüksek pas isabetiyle maçı tamamladı.

Savunmadan hücuma geçişte önemli bir rolü bulunan Brezilyalı savunmacı, bu görevi neredeyse hatasız yerine getirdi. Yaptığı kritik müdahalelerle de dikkat çeken Marcao, 6 iki mücadelenin 5’inden galip çıkarak savunmadaki görevini de layıkıyla yerine getirdi. Maç içinde Lazio oyuncu Akpro ile sık sık mücadeleye giren başarılı oyuncu, Akpro’nun sarı kart görmesine sebep oldu ve İkinci yarıda Sarri’nin oyuncuyu oyundan almasını sağladı.

Ligde Marcao’nun savunmada olmayışı o bölgede birçok sorunu beraberinde getiriyordu. Sol stoperdeki performansı eleştirilen yeni transfer Nelsson, Marcao’nun takıma dönüşüyle beraber sağ stopere geçti ve Lazio karşısında iyi bir sınav verdi. Brezilyalı savunma oyuncusu, Nelsson’unda performansını yukarıya çekti. İki pasör stoper ile maça başlayan Galatasaray, Lazio gibi önde baskıyı doğru yapan bir rakibe karşı, baskıdan kolay çıkmayı başardı. Marcao’nun takıma dönüşü bu yönden savunmaya ilaç gibi geldi.

Ligde 5 maç daha cezası bulunan Brezilyalı oyuncunun yokluğu, Galatasaray’ı ligde nasıl etkileyeceği merak konusu oldu. 5.haftada Alanyaspor ile karşılacak olan Sarı kırmızılılar, Kasımpaşa ve Trabzonspor maçlarında Marcao’nun yokluğunu fazlasıyla hissetmişti.