Konyaspor Trabzonspor Maçında Uğurcan Çakır

Konyaspor Trabzonspor Maçında Uğurcan Çakır

29 Eylül 2021 Kapalı Yazar: 4x4FutbolGuncel

23.09.2021 tarihinde oynanan Konyaspor-Trabzonspor maçı belki de sezonun 6. Haftasına kadar oynanan maçların en zevklisiydi. İlhan Palut yönetiminde iyi bir görüntü sergileyen ve ligde 3. Sırada bulunan Konyaspor ile şampiyonluğun favorilerinden Trabzonspor’un karşılaşmasında erken gelen kırmızı karta rağmen iki takım da tempoyu yükseltmekten sakınmadı ve ortaya bir futbol şöleni çıktı.

Maç 2-2 berabere biterken Trabzonspor adına 8 kurtarış yaparak kendi rekorunu egale eden Uğurcan Çakır 1 puanı söküp aldı.

Uğurcan Çakır’ın Şahane Performansı

Trabzonspor daha maçın başında öne geçmesine rağmen Vitor Hugo gibi deneyimli bir oyuncunun yaptığı akıl almaz hata nedeniyle 8. Dakikada 10 kişi kaldı. Bu nedenle özellikle maçın ilk yarısında geriye yaslanan ve rakibinin açıklarını kovalayan Trabzon ekibi, Endri Çekici’nin harika golüyle üstünlüğünü kaybetti ve devre arasına kadar yoğun Konyaspor baskısına cevap vermeye çalıştı.

İkinci yarının daha ilk dakikasında atılan golden sonra biraz daha dengeye gelen maçta ise Uğurcan Çakır öyle bir devreye girdi ki tribünde ve ekranları başında maçı izleyen Konyasporluları resmen bezdirdi. Çok önemli kurtarışlar yaparak hem takımına inancı sağlayan hem de Konyaspor takımının farkı açma motivasyonunu kıran Uğurcan neden bu kadar önemli bir kaleci olduğunu da herkese kanıtlamış oldu.

Maçı hiç izlemeyen ve sonradan istatistiklere bakan bir futbolsever maçta Konyaspor’un 15’i isabetli 31 şut çekmiş olduğunu gördüğünde bu maçın nasıl berabere bittiğine dair şaşkınlık duyardı ancak Uğurcan sayesinde bu ihtimal gerçek oldu.

Trabzonspor’un Fizik Seviyesi

10 kişi kalmalarına rağmen çeşitli bölümlerde maça ortak olan Trabzonspor’da öne çıkarılması gereken noktalardan birisi de fizik seviyeleri ve patlayıcı güçleri. 10 kişi kaldığı maçta 2-1’den geri gelmeyi başaran ve gol pozisyonu dışında da pozisyonlara giren Karadeniz ekibinin şampiyonluk yolundaki diğer rakiplerinin hem sakatlık hem de Avrupa Ligleri temposuyla mücadele ettiğini hesaba katınca bu fizik seviye onlara büyük bir avantaj sağlayacak.

Evet belki maçta Uğurcan Çakır öne çıkan adam oldu ve 1 puanı kopardı aldı ancak Konyaspor kalesine de 14 şut çekildiğini ve Sehic’in de 4 kurtarışı olduğunu bilmekte fayda var.