Kanarya Fenerbahçe’ye 3 Sorun

Geçen sezonu üçüncü sırada tamamlayan Fenerbahçe, uzun bir süre teknik direktör arayışını sürdürmüştü. Uzun bekleyişin ardından nihayet eski teknik adam Vitor Pereira ile anlaşmaya varıldığı duyurulmuştu. Bunun ardından transferlere ağırlık veren takım, yeni sorunlarla karşı karşıya kaldı. 3 yeni sorunla yüzleşen Fenerbahçeli kurmayların bu sorunları çözmek için 40 günlük süresi var.

Fenerbahçe’de gelişmeler

2020-2021 sezonunu üçüncülük ile bitiren sarı lacivertli takım, Emre Belezoğlu ile yollarını ayırmış ve yeni teknik adamını aramaya koyulmuştu. Silva, Fonseca, Bilic gibi dünyaca ünlü isimler ile bir araya gelen yönetim aradığı ismi bir türlü bulamamıştı.

Tek aday olarak başkanlık seçimine giren Ali Koç koltuğu yeniden kazanınca düğmeye bastı ve teknik direktör arayışına son verdi. Eski çalıştırıcı Vitor Pereira ile tekrar anlaşmaya varıldığı aktarıldı. Başarılı hocanın 2015-2016 sezonunda takımın başarılarında büyük emekleri oldu.

Transfer sürecine ağırlık veren Fenerbahçe’de sular durulmuyor. Ali Koç ve yönetimini kritik bir süreç bekliyor. 40 gün içinde 3 kritik sorunun çözülmesi gerekiyor.

FFP anlaşmasında son sene

Sarı Lacivertliler, UEFA ile geçtiğimiz senelerde bir anlaşma imzalamıştı. Anlaşmanın şartlarına göre Fenerbahçe ne kadar oyuncu satarsa o kadar oyuncu alıyor. Başka bir deyişle oyunculardan ne kadar gelir elde ederse yeni oyuncuları o gelirle alabiliyor. Takım, Samatta’yı zorunlu satın almasının ardından bakiye olarak 6 milyon Euro eksiye düştü.

Ancak transfer gelirleri ile muallak bir durum var. Deniz Türüç ve Frey’in satışlarından ne kadar kazanıldığı henüz belli değil. Türüç’ün satışından 4 milyon Euro elde edildiği iddiasına karşın Frey’in bedelsiz transfer edildiğine dair dedikodular var. Bu konular ile ilgili yönetimden bir açıklama bekleniyor.

Maaş Bütçesi Sorunu

Yönetimin karşılaştığı ikinci büyük sorun ise güncel maaş bütçesi. Fenerbahçe’nin Bankalar Birliği ile anlaşması doğrultusunda bu seneki maaş bütçesi 444 milyon Euro olacak. Ancak geçen sezon bu miktar 55 milyon Euro civarındaydı. Yönetimin bu sayıyı aşağı çekmesi gerekiyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir